19/09/2017

V sobotu 16. září 2017 se uskutečnil již 12. ročník tradiční Svatováclavské IBD konference. Před více než 150 účastníků předstoupila celá řada zajímavých hostů a odborníků.

Akci zahajoval Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty – ISCARE, který přítomným představil novinky v léčbě idiopatických střevních zánětů. O informovaném souhlasu přednášeli JUDr. Ondřej Dostál a JUDr. Michal Sýkora. Bc. Nikola Homzová z ISCARE se věnovala výživě při střevních onemocněních a MUDr. Martina Korčáková z Nemocnice v Hořovicích vysvětlila, jak funguje Kalprotectin a biomarkery u IBD. Klinickým studiím se věnoval MUDr. Martin Bortlík rovněž z ISCARE.
Zástupci organizace Pacienti IBD: PhDr. Martina Pfeiferová, JUDr. Michal Sýkora a Mgr. Lucie Laštíková ukázali, co nového pro pacienty za poslední rok připravili, seznámili účastníky například s doporučenými pacientskými postupy, které byly vydány ve spolupráci s Evropskou asociací pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu a upozornili také na nutnost cestovního připojištění do zahraničí.

V rámci konference byli vyhlášeni vítězové Letní fotografické soutěže: Nebojte se cestovat s IBD. Poobědový blok přednášek zahájil MUDr. Martin Bortlík a Ing. Veronika Hanzlíková a upozornili na neúčinnost léčby a nedodržování léčebných postupů pacienty. Pomoc kuřákům od Národní linky pro odvykání kouření nabídl Mgr. Adam Kulhánek z České koalice proti tabáku. Hana Bednaříková z OUSHI Univerzity Palackého v Olomouci představila Výzkum DIPex o prožívání pacientů s IBD a MUDr. Vojtěch Dotlačil z Nemocnice v Hořovicích popovídal o přípravě na operaci a pooperační rehabilitaci.

Po celou dobu konference byly pro návštěvníky připraveny poradny, a to výživová, lékařská i právnická. Zájemci si mohli nechat změřit tuk v těle, ochutnat bezlepkové potraviny a získat Euroklíč.

Více fotografií naleznete na Facebooku.