Často se nás lidé s IBD nebo jejich blízcí ptají, jak řešit příjem zeleniny a ovoce, když mají střevní záněty. V případě IBD je nutné rozlišit, zda-li trpí pacient ulcerozní kolitidou nebo Crohnovou nemocí. A také především, zda-li je pacient v remisi nebo má aktivní zánět a zda má komplikovaný průběh či stenozující formu onemocnění.

Ulcerózní kolitida a snášenlivost zeleniny i ovoce

V případě kolitidy obvykle příjem vlákniny pocházející z ovoce nebo zeleniny nezpůsobuje žádné větší trávicí obtíže a mnozí pacienti udávají, že mohou tyto potraviny konzumovat dokonce i v syrovém stavu. Je to tedy o individuální snášenlivosti pacienta konkrétních potravin a také jejich úprav.

Crohnova choroba a snášenlivost zeleniny i ovoce

V případě Crohnovy nemoci pak také záleží na individuální snášenlivosti, ale je vhodné zeleninu i ovoce konzumovat opatrně a spíše po tepelné úpravě. Z tepelných úprav je velmi vhodné upravovat zeleninu/ovoce v páře nebo jen rychle opražit například na kapce olivového oleje. Vhodné jsou samozřejmě kompoty nebo sterilovaná zelenina.

Úprava zeleniny pro lepší snášenlivost

V případě zpracování v páře nebo rychlého opražení je dobré zbytečně neprodlužovat čas tepelné úpravy a pro doplnění potřebných „čerstvých“ enzymů pak můžete zeleninu pokapat umeoctem (obvykle ke koupení ve zdravé výživě) nebo balzamikovým octem. Zajímavou úpravou zeleniny také může být smíchání zeleniny se sojovou omáčkou (doporučeno pouze Shoyu nebo Tamari, opět ke koupení ve zdravé výživě).

Úprava ovoce

Ovoce (a samozřejmě i zelenina) je možné zpracovávat také sušením nebo odšťavňováním. V případě odšťavňování získáte za pomoci kvalitního odšťavňovače cenné a hlavně „čerstvé“ vitamíny a minerály a v případě sušení si můžete sušené ovoce pak zalít čerstvě převařenou vodou a po vypití „čaje“ můžete rozměklé ovoce zkonzumovat, pokud Vás nebude nadýmat. Pokud se rozhodnete pro sušení, tak je vhodné sušit ovoce nejlépe domácí a pomocí kvalitní sušičky, které ovoce usuší šetrněji než pokud byste je sušili v troubě.

Další možnosti zpracování

Takže existují kulinářské postupy pro to, aby i pacient s IBD mohl konzumovat ovoce a zeleninu a získal z nich prospěšné výživné látky. Dokonce existují výživové směry, které příliš neuznávají konzumaci syrového ovoce a zeleniny a tyto směry pak kombinují krátké tepelné zpracování, používání umeocta či švestiček umeboshi nebo také například misa (fermentovaná pasta obsahující enzymy, minerální látky i vitamíny) nebo past tahini.

Dobře popsané informace o doplňkových potravinách, které můžete přidat do své výživy pro přirozený příjem potřebných vitamínů a minerálů a enzymů získáte například na těchto stránkách:

Vaše zkušenosti a recepty

Máte zkušenosti se zeleninou a ovocem ve vlastní stravě? Vyzkoušeli jste úpravu a máte ověřené recepty? Podělte se s ostatními pacienty v komentářích pod tímto článkem! Děkujeme 🙂