Jaký vliv má výživa na moji nemoc ?

Opakující se zánětlivé onemocnění střev způsobuje nemocným mnoho obtíží.

Nesprávná výživa a nedostatečná strava mohou být příčinou těžšího průběhu nemoci nebo zhoršit současné příznaky. Důležitým prvkem léčby IBD je proto zavedení vhodných stravovacích návyků.

Přesné příčiny onemocnění jsou stále nejasné, ale je jisté, že svoji roli hrají genetické a environmentální faktory. Podle našich současných poznatků není onemocnění vyléčitelné, nicméně je možné zkrátit období IBD ataky, tj.období aktivní fáze nemoci, podáním léků, dietou a pravidelnými lékařskými kontrolami.

Recidivující zánětlivé onemocnění střev způsobuje svým nositelům mnoho potíží.

Nesprávná výživa a nedostatečná strava mohou být příčinou zhoršení průběhu nemoci nebo zhoršení příznaků choroby. Důležitým prvkem léčby IBD je proto zavedení vhodných stravovacích návyků.

U nemoci IBD platí, že:

  • Faktory životního prostředí zde nehrají žádnou roli .
  • Příznaky mohou být potlačeny léky a šetrnou stravou. 

Dietní strava nemocných s ulcerózní kolitidou a s Crohnovou nemocí

Jedním z nejdůležitějších aspektů dietní stravy je šetření trávicího traktu. Doporučujeme vyhýbat se větším porcím a raději jíst menší porce každé dvě až tři hodiny. Také večerní přejídání je naprosto nevhodné. Pokud trpíte nechutenstvím, jezte polévky nebo ovocná pyré. Pokud jste si během ataky recidivy zvykli na určité jiné potraviny, po zklidnění stavu se postupně vraťte ke své obvyklé stravě a pokud možno, neměňte drasticky své stravovací návyky. Během asymptomatických období, tj. během remise, ústupu nemoci – pokud nemáte potíže- zkuste jíst více potravin, bohatých na vlákninu, ale vždy jen malou dávku s bohatým přísunem tekutin, abyste zabránili zácpě. 

Pokud vám nehrozí intolerance laktózy, mléčné výrobky jsou výtečné pro svůj vysoký obsah bílkovin a vápníku. Konzumujte především nízkotučné maso, vejce a ryby. Vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a sladkým potravinám, neboť zvyšují motilitu střev a způsobují nadýmání. Namísto cukru je třeba vyzkoušet umělá sladidla (neměla by být zaměňovaná s tzv. sacharidovými alkoholy, jako jsou sorbitol, mannitol, maltitol, isomalt, laktitol nebo stále více populární xylitol a erythritol, tyto mohou také způsobovat střevní potíže.)

Nadýmání může být nepříjemným příznakem během aktivního fáze onemocnění V této době se snažte vyhýbat potravinám, které způsobují tvorbu plynu, jako je zelí, luštěniny, houby a olejnatá semena. Nadýmání mohou způsobovat i sycené nealkoholické nápoje .

Potravinové doplňky, terapeutické přípravky

V případě nutnosti může lékař předepisovat doplňky stravy nebo doporučit použití speciálních terapeutických přípravků. To poslední pomáhá předcházet podvýživě a napravuje nedostatek živin a vitamínů jako následku poruchy absorpce. Při zánětu střevních stěn je vhodné příležitostně užívat probiotika, aby byla udržovaná střevní flóra v rovnováze.

Umělá výživa

Před operací nebo jinými léčebnými procedurami stojí za zvážení možnost použití umělé výživy. Část nemocných s Crohnovou nemocí pozitivně reaguje na krátkodobou tzv. hyperalimentační léčbu, při níž jsou minerály, tuky, bílkoviny a aminokyseliny podávány žilně, tj. parenterálně. Vzhledem k tomu, že tzv. enterální výživa je mnohem podobnější běžné denní výživě, než parenterální výživa, je obvykle preferovanou metodou volby.

Enterální výživa zahrnuje příjem živin do gastrointestinálního traktu s přihlédnutím k současným potřebám, většina z nich může být podána perorální formou v tekutém tvaru. Někdy je nutné použít speciálního přístupu a podat pacientovi tekutou výživu pomocí sondy.

Na koho se mohu obrátit, když potřebuji osobní dietní poradenství?

Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře, jak můžete kontaktovat dietologa na konkrétní klinice nebo nemocničním oddělení.

Zdroj: Dr. Pál Miheller, gastroenterolog , Výzkumný materiál ověřil Dr. Pál Miheller, gastroenterolog, Semmelweis University II. Interní Klinika