U ulcerózní kolitidy je vliv diety výrazně menší než u Crohnovy choroby. Ve většině případů ponecháváme normální přívod stravy. Přívod stravy se přerušuje obvykle jen u pacientů s toxickým megakolon nebo u velmi těžkého relapsu UC.

Také podávání doplňkové nebo úplné enterální či parentální výživy nemá takový efekt jako u pacientů s Crohnovou chorobou. Pacientům s ulcerózní kolitidou se doporučuje strava založená na racionální dietě. Při relapsu je vhodné snížit množství nerozpustné vlákniny a luštěnin. Po nastolení remise je vhodné dietu postupně normalizovat do obrazu racionální diety s normálním obsahem vlákniny. Dále je důležité vyvarovat se nebo alespoň výrazně omezit nadýmavé pokrmy, destiláty, uzeniny a tučné masa.

Dietní režim je ale zcela individuální a záleží na individuální snášenlivosti jednotlivých potravin u konkrétního pacienta. Důležitý je pitný režim, kdy je třeba vypít 2-2,5 litru tekutin denně a je vhodné oddělovat pitný režim od příjmu tuhé stravy. Strava by neměla příliš obsahovat nerozpustnou rostlinnou vlákninu, vhodné je tedy připravovat lehce stravitelné ovocné nebo zeleninové kaše nebo zeleninu a ovoce zpracovat dušením, krátkým restováním nebo vařením.

Příjem bílkovin by měl být lehce vyšší oproti běžně zdravé populaci (1-1,2 g na 1 kg hmotnosti). Z technologických úprav stravy je vhodné používat vaření, vaření v páře, dušení, pečení, opékání nasucho a přípravu jídel v alobalu.