19/12/2019

Už téměř 30 tisíc pacientů v České republice slyšelo od svého gastroenterologa diagnózu „ulcerózní kolitida“. Jde o chronický zánět tlustého střeva projevující se nucením na stolici s přítomností krve, průjmem a někdy i řadou obtíží mimostřevních. Léčba spočívá v dlouhodobém, někdy celoživotním užívání léků, u pacientů s těžkým průběhem je nutná i léčba tzv. biologickými preparáty. Byť jde o léčbu účinnou, její velkou nevýhodou je fakt, že je nutno ji podávat formou nitrožilních infuzí nebo podkožních injekcí. To významně zhoršuje léčebný komfort a někdy působí i nemalé obtíže – například u nemocných se špatně přístupnými žílami.

Nový tabletový lék pro léčbu pacientů s ulcerózní kolitidou, který je k dispozici od září 2019, se jmenuje Xeljanz a obsahuje látku tofacitinib. Je určen pro nemocné, u nichž selhala léčba jinými tabletovými léky (aminosalicyláty, kortikoidy, imunosupresiva), nebo pro ty, kteří tuto léčbu nesnášejí. Je však možné jej použít i tam, kde již proběhla léčba biologická a byla z nějakého důvodu ukončena. Xeljanz není biologický preparát, ale řadíme jej mezi tzv. inovativní léky. To znamená, že působí cíleně tak, aby dokázal zklidnit zánětlivou reakci ve střevě. Vzhledem k tomu, že lék používají i revmatologové, je zřejmé, že od něj lze očekávat i příznivý účinek na kloubní obtíže, které často střevní zánět doprovázejí.

Současné informace ukazují, že efekt léčby Xeljanzem nastupuje během několika týdnů, někdy již během několika dnů. Pacienty je snášen velmi dobře, samozřejmostí je ovšem sledování pacienta jeho ošetřujícím gastroenterologem po celou dobu léčby. Lék není vhodný pro osoby se zvýšeným rizikem krevních sraženin, tzv. tromboembolických komplikací.  Je podáván v dávce 2 x denně 10 mg v prvních osmi týdnech, pak se dávka snižuje na polovinu – 2 x denně 5 mg. U některých pacientů je vhodné k udržení efektu léčby pokračovat ve vyšší dávce dlouhodobě.

Xeljanz je vítaným přírůstkem do stále omezeného spektra léků pro pacienty s ulcerózní kolitidou. Tabletová forma léčby je komfortní, umožňuje pacientům snadný transport i užívání léku v pohodlí domova. Nebo kdekoli se právě nacházejí. A přesně to je cílem léčby ulcerózní kolitidy – zajistit kvalitní život, bez střevních obtíží i problémů spojených s nezbytnou léčbou.

doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

Moc prosíme pacienty, kteří mají diagnostikovaný idiopatický střevní zánět (IBD), tj. Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu, a léčí se, nebo se léčili v minulosti, biologickou léčbou, o vyplnění krátkého dotazníku (pouze 4 otázky) na odkazu níže. Dotazník je anonymní.

Předem děkujeme

Pacienti IBD z.s.

https://dotaznik-pro-pacienty-s-idio.vyplnto.cz/