20/09/2020

V sobotu 19. září 2020 se v Praze konal již 15. ročník Svatováclavské IBD konference. Letos byla atmosféra specifická, kvůli epidemické situaci související s COVID-19, kdy nebylo do poslední chvíle jasné, zda se konference uskuteční. I tak nakonec přišlo téměř 70 účastníků, kteří si poslechli odborné přednášky na témata, která souvisejí s IBD onemocněním.

Po úvodním slovu Bc. Lenky Slabé z pořádající organizace Pacienti IBD z.s. zahájil blok odborných přednášek doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z Nemocnice České Budějovice a.s., který informoval přítomné o aktuálních možnostech léčby IBD. Následovaly přednášky Mgr. Petra Zahradníka z fyzioterapie SPINEZIO, který hovořil o vlivu mysli na lidské tělo, a MUDr. Kataríny Mitrové, Ph.D. z FN v Motole, která se věnovala CDED dietě v terapii Crohnovy choroby. Kožní problémy IBD pacientů představila MUDr. Karolína Svobodová, po ní vystoupila místopředsedkyně a manažerka komunikace spolku Pacienti IBD z.s. Mgr. Lucie Laštíková, která informovala přítomné o aktivitách a novinkách v organizaci v uplynulém roce. Dopolední blok byl zakončen křtem dvou nových publikací – Psychologický průvodce pacienta a Všechno, co jste chtěli vědět o idiopatických střevních zánětech u dětí a mladistvých, ale báli jste se zeptat.

Odpolední program zahájila Ing. Veronika Hanzlíková se svým manželem Ing. Pavlem Hanzlíkem, kteří, vyhlásili vítěze Letní fotografické soutěže – Léto s IBD a slavnostně předali ceny. Letošní ročník byl díky spolupráci se slovenskou organizací Slovak Crohn Club mezinárodní a pacienti se mohli dozvědět i o fungování obdobné organizace na Slovensku.

Poté vystoupila MUDr. Jana Koželuhová, Ph.D. z interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni, která se věnovala problému inkontinence u IBD pacientů. Následovala přednáška doc. MUDr. Ondřeje Hradského, Ph.D. z FN v Motole, který hovořil o alternativních možnostech léčby IBD. O aktuálním tématu COVID-19 a IBD onemocnění informoval účastníky MUDr. Aleš Novotný z VFN v Praze.

Na závěr konference vystoupila Mgr. Kateřina Drlíková, stomická sestra z FN v Motole, s přednáškou – Nebojte se stomie a na ní navázala paní Jana Kurková se svým pacientským příběhem: Nemocný osud – můj život se stomií, kterým konferenci zakončila.

V rámci doprovodného programu si účastníci mohli nechat vyšetřit kožní znaménka, navštívit stánky sponzorů AbbVie, Coloplast, Favea Plus, Ferring Pharmaceuticals a organizace Pacienti IBD z.s., kde bylo možné si zakoupit propagační předměty a vyzvednout odborné publikace. Také zde byly spolky stomiků – České ILCO a FIT-ILCO Praha, a stánek Celiak.cz. Účastníci mohli také zdarma využít poraden – fyzioterapeuta, výživovou, právní a gastroenterologickou.

Účast a spolupráce se slovenským Slovak Crohn Clubem byla umožněna na základě projektu “Rozvoj spolupráce s EFCCA” podpořeného v roce 2020 Úřadem vlády České republiky.