27/05/2014

24 169 ruliček

se v sobotu 25. května podařilo shromáždit členům a příznivcům pacientů s idiopatickými střevními záněty. Na pražské Ladronce tímto množstvím vytvořili český rekord. Stalo se tak během happeningu ke Světovému dni idiopatických střevních zánětů, který si v květnu připomínají nemocní ve 36 zemích světa. Vyhlášena byla i NEJ IBD sestra roku 2013 – pacienti poslali nejvíce hlasů Věře Boldišové z Nemocnice Karlovy Vary.

Navlékání hada z ruliček - Světový den IBD 2014

Navlékání hada z ruliček – Světový den IBD 2014

Během happeningu se pacientům a příznivcům občanského spolek Pacienti IBD podařilo navléci 2,4 km dlouhého hada z ruliček. Akcí upozornilo spolek na potíže nemocných IBD v Čechách již podruhé. „Mám radost, že přišlo tolik lidí a že se nám daří akcemi spolek oslovovat nejen pacienty, ale dát o nás vědět i široké veřejnosti. Čím více lidí o nás bude vědět, tím lépe budou pacienti IBD ve společnosti přijímáni a nebudou kvůli zdravotním problémům ztrácet sebevědomí i kontakt s okolím,“ říká předsedkyně spolek Pacienti IBD Martina Pfeiferová, která sama trpí Crohnovou chorobou od 18 let.

Primář centra pro idiopatické střevní záněty z pražské kliniky ICSARE prof. MUDr. Milan Lukáš zdůraznil, proč je důležité informovat veřejnost o nemocech IBD: „Lidí s diagnózou chronických střevních zánětů neustále přibývá, v České republice průměrně o 1 500 nových pacientů ročně. Jde zejména o mladé lidi mezi 15. a 30. rokem. Osvěta je proto důležitá pro včasné zahájení léčby, kterou se může zabránit nevratnému poškození střev.“

Panormatické foto od Jakuba Jelínka

Nejlepší IBD sestra

Během akce byly vyhlášeny výsledky 2. ročníku ankety o nejlepší IBD zdravotní sestřičku. V online hlasování pacientů zvítězila Věra Boldišová z Nemocnice Karlovy Vary. Získala celkem 507 hlasů. Co je podle ní pro dobré IBD sestry nepostradatelné? „Důvěra a spolehlivost, která je základem pro dobrou spolupráci s pacientem.“ Druhé místo získala Jelena Vávrová z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE v Praze s 326 hlasy. Na třetím místě zabodovala Anděla Tichá z Nemocnice České Budějovice se 178 hlasy.

Nej IBD sestřička roku 2013 - vyhlášení

Nej IBD sestřička roku 2013 – vyhlášení

WC karty vrátí nemocným sebevědomí

K letošnímu Světovému dni dostali čeští pacienti novou formu podpory v podobě WC karty. Ta jim má umožnit prioritní přístup na veřejné i neveřejné toalety a usnadnit jim tak denní pohyb po městech. Každý den si někteří musí odskočit až dvacetkrát. WC kartu dostane každý pacient s diagnózou IBD, který se prokáže potvrzením od lékaře a o kartičku zažádá na webových stránkách občanského spolek Pacienti IBD www.crohn.cz nebo www.wckarta.cz. Záštitu nad WC kartami převzala Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

Odkazy v médiích

Reportáž ze Světového dne v TV Metropol

Video ze Světového dne IBD 2014

Certifikát o překonání rekordu v počtu nasbíraných ruliček

Odkaz na webu Agentury Dobrý den

Certifikát rekord v počtu nasbíraných ruliček