28/09/2016

Tradiční Svatováclavská IBD konference, kterou každoročně pořádá organizace Pacienti IBD, měla letos nebývalý úspěch. Na 11. ročník dorazilo více než sto účastníků.

Zájemci o informace týkající se onemocnění nespecifickými střevními záněty, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, se sešli v sobotu 24. září 2016 v Konferenčním centru City na Pankráci a vyslechli si celou řadu odborných přednášek. Na novinky v léčbě IBD se zaměřil Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE, o vyšetřovacích metodách u onemocnění IBD pohovořil MUDr. Jan Šťovíček z Interní kliniky 2. LF a FN Motol.

Přítomné zajímala také role výživy u pacientů IBD, o které popovídala lékařka Ivana Čopová z Pediatrické kliniky 2. LF a FN Motol, a jak je to s těhotenstvím a porodem u IBD pacientek osvětlil doktor Adam Neumann z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN.

Na konferenci byli oznámeni vítězové a vítězky letní fotografické soutěže Nebojte se s IBD cestovat. Za nejvyšší počet liků na Facebooku byli odměněni soutěžící z fotografií číslo 5 (druhé místo) a 9 (první místo). V losování pak získali ceny další čtyři výherci,
hodinovou plavbu po Vltavě pro 2 osoby obdržely výherkyně přímo na místě, další dva výherci obdrží své ceny poštou, a to soutěžící z fotografie číslo 13 a 41.

Zajímavým zpestřením bylo letošní první cvičení před obědem, které si pro přítomné připravil osobní trenér Michal Rohlena z Mega Fitness Praha.

Účastníky zajímaly také možnosti lázeňské léčby u IBD pacientů, o kterých informoval právník Michal Sýkora a tajemství laboratorní diagnostiky IBD, o kterém přednášela MUDr. Karin Malíčková z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK.

PhDr. Eva Lesenková, Ph.D. z Národní lékařské knihovny poradila, jak na internetu vyhledávat relevantní informace a na samotný závěr předsedkyně spolek Pacienti IBD zhodnotila uplynulý rok a představila novinky v projektech WC karta a WC kompas.

Po celou dobu konference byly k dispozici specializované poradny, například nutriční, bezlepková, právní, gynekologická, a také výdejní místo Euroklíče.

Kompletní fotogalerii z akce si můžete prohlédnout na Facebooku.

Děkujeme všem našim sponzorům za podporu!