Tento článek čerpá z přednášky MUDr. Martina Bortlíka konané dne 5.5.2011 pro spolek pacientů s IBD v Praze.

Probiotika příznivě ovlivňují rovnováhu našeho trávení. Jejich podávání je vhodné pro udržení dobrého zdravotního a funkčního stavu trávicího traktu, především u tenkého a tlustého střeva. Doplnění stravy o probiotika je zvláště důležité u infekcí v zažívacím ústrojí a u narušené rovnováhy střevní mikroflóry po podávání antibiotik nebo u idiopatických střevních zánětů.

Probiotika produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem a tím zvyšují kyselost prostředí. Díky tomu se pak snižuje množství škodlivých mikroorganismů. Na základě pozitivního působení probiotik se také zvyšuje syntéza různých protilátek přímo ve střevě. Probiotika obecně podporují tvorbu hlenu, který má ochrannou funkci střeva. Ovlivňují imunitu jako takovou a podporují tvorbu vitamínů (především vitamínu K a vitamínů řady B). Svým působením mohou pozitivně ovlivnit záněty a pomáhat tedy i pacientům s Crohnovou nemocí (CN) i pacientům s ulcerozní kolitidou (UC).

Lékaři a odbornou populací jsou probiotika obecně uznávána, nicméně jako léčivo je v ČR zatím registrován jediný probiotický lék a tím je probiotikum Mutaflor. Používá se obvykle u pacientů s UC v udržovací léčbě (v tzv. remisi), protože má stejný efekt jako mesalazin. Bohužel je na tohle probiotikum vysoký doplatek a tak se používá převážně jen u pacientů, u kterých méně účinkuje protizánětlivá léčba mesalazinem (léky Pentasa, Salofalk, Asacol). Mutaflor se dále používá i po kompletní kolektomii.

Mutaflor je léčivo založené na obsahu prospěšného kmenu Escherichia coli (kmen Nissle 1917). Tento kmen je mimořádně odolný kmen, který vykultivovali zdravotníci na bojišti první světové války při epidemii úplavice. V roce 1917, když většina vojáků na tuto epidemii umírala, byly zjištěny jedinci bez jakéhokoliv příznaku úplavice. Berlínský profesor mikrobiologie Nissle pak z jejich trávicího traktu vyizoloval tuto bakterii a zjistil, že je to dosud neobjevený kmen této bakterie, který způsobuje zvýšenou odolnost daných jedinců před nákazou úplavicí.

U Mutafloru se do budoucna předpokládá dobrý efekt při léčbě dětí a pro snížení výskytu alergií.

Novým účinným probiotikem vhodným jako podpůrný prostředek i u pacientů s IBD je na našem trhu produkt VSL#3. VSL#3 je potravina pro zvláštní lékařské účely. Obsahuje živé lyofilizované probiotické bakterie. Používá se při řízení výživy pacientů s UC, syndromem dráždivého tračníku, ileálním pouchem nebo průjmy. Obzvlášť pro pacienty s tzv. pouchitidou (zánět ve vaku vytvořeném z tenkého střeva) je velmi významný. Také se může používat preventivně ještě před provedením kolektomie.

Kromě výše uvedených přípravků lze ještě doporučit probiotika Symbiotec, Probioflora nebo různé produkty obsahující v názvu Lactobacillus.


Zapsala Ing. Veronika Hanzlíková