13/06/2016

Mám Crohna, ale hraju dál

  • Igor Bareš bojuje s Crohnovou chorobou již 18 let
  • V roce 1998 mu bylo onemocnění diagnostikováno
  • Od té doby strávil v nemocnici více času, než by se komukoli zamlouvalo – podstoupil několik operací
  • Svůj život si ale nemocí řídit nenechá
  • I přes vleklé zdravotní komplikace je stále aktivní – hraje v divadle i ve filmu
  • Již 4 roky mu pomáhá biologická léčba, na kterou dochází pravidelně každé dva měsíce do nemocnice

Známý český herec Igor Bareš je ve svých padesáti letech jednou z nejvýraznějších osobností české divadelní i filmové scény. Kromě jeho nejbližších by nikdo na první pohled nepoznal, že ho trápí Crohnova choroba, kterou herci poprvé diagnostikovali v roce 1998.

Při atace nemoci je zcela vyřazen z normálního každodenního života. Trápí ho průjem. Ovšem pokud je jeho zažívací trakt v klidu, choroba ho příliš neomezuje. I tak ale žije ve strachu, že vzplanutí nemoci může kdykoli přijít. Igor Bareš si ale odmítá nechat chorobou řídit život.

V případě Crohnovy nemoci, tedy chronického zánětlivého onemocnění střev, bohužel není dodnes jasné, co samotnou chorobu a její vzplanutí odstartuje. „Pokud předem vím, že mě čeká dlouhá cesta nebo celodenní natáčení nebo představení, nedovolím si nic sníst, preventivně.“ Nemoc postihuje trávicí trakt, nejčastěji tenké a tlusté střevo a jeho sliznici. Mezi příznaky patří průjmy, bolesti břicha, horečky, vřídky a podvýživa, která způsobuje ztrátu energie.

„Začne to bolestmi břicha, které mohou trvat několik měsíců. Držel jsem dietu, užíval léky, ale nic nepomáhalo.“ Naději na zcela normální život mu ale v poslední době přináší biologická léčba. Igor Bareš dochází pravidelně do IKEMu, kde každé dva měsíce dostane svou dávku léku kapačkou. Biologická léčba nedokáže chronické autoimunitní onemocnění, jakým Crohnova choroba je, vyléčit. Utlumí ale zánětlivé procesy v těle do té míry, že se Igor nemusí omezovat a věnuje se svým pracovním aktivitám i rodině naplno.