20/05/2018

V sobotu 19. května 2018 se Česká republika skrze pacientskou organizaci Pacienti IBD zapojila do Světového dne IBD. Idiopatickými střevními záněty (z angl. IBD – Inflammatory bowel diseases) trpí v České republice
více než 50 tisíc lidí, na celém světě pak více než 10 miliónů pacientů. V rámci kampaně se pacienti a rodinní příslušníci zahalili do fialové, se stužkami připomínajícími nevyléčitelná chronická onemocnění; Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu.

Světový den IBD si připomínají státy po celém světě. Akce vrcholí plavbou pacientů a jejich rodinných příslušníků na lodi po Vltavě. Světový den IBD pořádá v České republice organizace Pacienti IBD, z.s. která sdružuje lidi postižené chronickými střevními záněty od roku 2008.
“Světový den IBD slavíme v Česku již poněkolikáté. Za účasti lékařů, sester a dalších specialistů i pacientů se připojujeme k akci, která má po celém světě milióny účastníků. I přestože jsou obě nemoci poměrně rozšířené, pacienti se stále setkávají s nepochopením. Je nutné informovat o problémech, které jim Crohnova choroba a ulcerózní kolitida v každodenním životě přináší,” uvádí Martina Pfeiferová, předsedkyně spolku Pacienti IBD.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou chronická imunitně podmíněná neinfekční onemocnění, která postihují různé části trávicí trubice. Jde o velmi progresivní a nevyléčitelné civilizační choroby. Rozvinout se můžou vlivem dědičnosti, ale i špatného životního stylu – včetně stresu a stravovacích návyků.
„Idiopatické střevní záněty – Crohnova choroba i ulcerózní kolitida zpravidla propukají v mladém, produktivním věku a nejčastěji se projevují úpornými průjmy, bolestmi břicha, krví nebo hlenem ve stolici, hubnutím a vyčerpáním. Ke správné diagnostice těchto onemocnění často vede trnitá cesta, kdy pacienti otálejí s návštěvou lékaře. Proto je důležité zvyšovat povědomí o těchto nemocech a v případě problémů navštívit odborné pracoviště,“ uvádí MUDr. Martin Bortlík z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty, ISCARE a.s.