26/07/2016

Pětidenní konference EFCCA Youth Group se konala ve dnech 21. až 24. července 2016 v Ljublani. Zástupci a zástupkyně mnoha evropských států, ale také představitelé a představitelky z pacientských organizací na Novém Zélandu a v Izraeli se sjeli na jedno místo, aby získali informace o nespecifických střevních zánětech a vyměnili si zkušenosti o životě s nimi.

Zástupce z Norska, Finska, Švédska, Velké Británie, Islandu, Polska, Německa, Francie, Španělska, Irska a Belgie doplnila také dvojice z České republiky. Lucie Laštíková a Miroslav Hyrman prezentovali aktivity organizace Pacienti IBD, které se v Česku pořádají na podporu mladých pacientů a dětí. Představili neformální setkávání, která v letošním roce proběhla na lodi a při bowlingu, a také osvětovou kampaň, která se zaměřila na zvyšování povědomí o střevních zánětech.

V rámci konference proběhla soutěž o nejlepší prezentaci a plakát. Součástí byl také workshop slovinské odbornice na virtuální média Jasny Sudaholc ze společnosti Virtual PR, která zástupcům pacientských organizací poradila, jak lépe využít sociální média pro komunikaci s pacienty i veřejností. Soutěž zaměřenou na úspěšnost facebookových profilů jednotlivých pacientských organizací vyhráli právě čeští zástupci a domů tak dovezli symbolické zlato.

Delegáti měli také možnost poznat pořadatelskou zemi a zamířili do rozsáhlého komplexu Postojských jeskyní. Účast delegátů byla umožněna díky podpoře Úřadu vlády ČR v rámci projektu Rozvoj spolupráce s evropskou asociací The European Federation of Crohn’s and Ulcerative Colitis Associations