19/05/2022

Chronická nemoc zasahuje do všech aspektů života pacientů. Promítá se do osobní i profesní roviny. Kampaň Zvládáme to v každém věku, kterou k příležitosti Světového dne IBD (IBD – Inflammatory Bowel Disease) připravila organizace Pacienti IBD a společnost Takeda, poukazuje na život pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Světový den připadá na 19. května a připomene si jej více než 60.000 pacientů, kteří tímto onemocněním střev v České republice trpí. 

Kampaň Zvládáme to v každém věku je postavena na sdílení osobních příběhů pacientů v různém věku a zdůrazňuje, že onemocnění lze při kvalitní léčbě také v každém věku zvládat. Důležitou součástí procesu sžití s chronickým onemocněním je uvědomění si, že vás nemoc bude provázet po celý život a akceptovat to. Že přijdou chvíle, kdy bude hůř, než bude zase lépe, a tento cyklus se bude pravděpodobně opakovat.

„Naše pacientská organizace sdružuje lidi všech věkových skupin, od dětí a teenagery přes lidi ve středním věku až po seniory. Všichni tito pacienti se s nemocí potýkají po celý svůj život, a to také chceme při letošnímu světovém dni zdůraznit. Každý věk má svá specifika a potřeby pacientů se v různých životních obdobích liší,“ říká Mgr. Lucie Laštíková, místopředsedkyně organizace Pacienti IBD. 

Idiopatické střevní záněty spadají pod kategorii autoimunitních onemocnění postihující trávicí trakt. Jedná se o onemocnění, které může zasáhnout jakoukoliv část trávicí trubice. V České republice se s IBD léčí víc jak šedesát tisíc pacientů. Celosvětově se číslo pohybuje kolem 10 milionů. 

„Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou velmi nepříjemná onemocnění, která pacientům komplikují život a snižují jeho kvalitu,“ uvádí doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D., primář Gastroenterologického oddělení Nemocnice České Budějovice a koordinátor Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty. „Světový den IBD zvyšuje povědomí veřejnosti o idiopatických střevních zánětech. Tímto dnem dáváme pacientům vědět, že v tom nejsou sami a že nemoc lze zvládat v každém věku,“ doplňuje Martin Bortlík. 

Jedna z pacientek, která je součástí kampaně Zvládáme to v každém věku, Hana P., objevila organizaci Pacienti IBD, když se na internetu snažila zjistit více informací o své nemoci. Začala se účastnit přednášek a seminářů a velmi aktivně se zapojovat do akcí organizace, kde si našla i několik přátel. „Nejvíce se obávám samozřejmě zhoršení nemoci, snažím se, aby mě nemoc nedostala. Mé motto je, že jsem naučila nemoc žít se mnou a nepoddávat se jí.“