14/01/2018

Už 6 let trpím Crohnovou chorobou. První 3 roky byli nejhorší – zkoušeli jsme různá antibiotika, kortikoidy a pořád jsem měl problémy s únavou, bolestí břícha, atp, dokud nedošlo ke stomii, kterou jsem měl rok. Od té doby beru jenom pentasu a vše bylo lepší. Bohužel to pořád nebylo ono, dokud mi kamarád, co taky trpí Crohnovou chorobou, nedoporučil zkusit marihuanu, protože prý rozdíl pocítil rychleji než jakýkoliv prášek předtím. Hned jak jsem ji zkusil pocítil jsem návrat chuti k jídlu, pomohla mi usnout, a celkově jsem se cítíl o dost líp, i když původní efekt už byl pryč. Už je to rok a půl, co ji používám a neskutečně mi pomáhá. Rád bych si pořídil zelenou kartu a měl to legální,Rád bych si pořídil zelenou kartu a měl to legální, ale protože jsem se nedávno přestěhoval, nemám žádné lékaře v Praze a nemůžu se objednat do poradny a hned při vstupní prohlídce na lékaře vychrlit, že bych chtěl legálně marihuanu. Můžete mi doporučit, kdy a jak se s lékařem začít bavit o tomhle tématu?

Odpověď  PhDr. Martiny Pfeiferové 

Stran Vašeho dotazu o užívání marihuany při léčbě Crohnovy choroby se domnívám, že je nejlepší říci to lékaři hned na začátku Vaší léčby. Lékaře byste si měl zvolit asi co nejdříve (nejlépe v IBD centru – zde je naleznete):
https://www.crohn.cz/poradna/ibd-centra. Alternativní léčbu volí mnoho pacientů a pro komplexní zhodnocení Vašeho zdravotního stavu je nejlepší seznámit lékaře se vším co užíváte. Důležité jsou pravidelné kontroly krevního obrazu a endoskopické vyšetření.