08/08/2018

Cílem výzkumu je hlubší porozumění zkušenostem, které mají muži a ženy s nespecifickými střevními záněty, hlavně Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. V angličtině se ustálil název Inflammatory Bowel Disease – odtud zkratka IBD, se kterou se často setkáváme při označení těchto onemocnění. Prostřednictvím rozhovorů chceme zjistit, jak toto onemocnění ovlivňuje různé aspekty života člověka. Díky těmto zjištěním budeme moci poskytnout podporu lidem s podobným problémem a také zprostředkovat jejich zkušenosti rodinám, přátelům a pracovníkům ve zdravotnictví.

O instituci: Institut sociálního zdraví (OUSHI) při Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá rozsáhlým výzkumem zkušeností pacientů, mezijiným i pacientů s IBD. Metodika tohoto výzkumu DIPEx  k nám přišla z Oxfordu a při společném rozhovoru se budeme ptát na  vaše dennodenní zkušenosti s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Výstupem budou vědecké články i webová stránka pro veřejnost. Více najdete na www.hovoryozdravi.cz.  Část rozhovorů s pacienty je už za námi, hledáme ještě přibližně 25 statečných pacientů z celé České republiky. Zajímá nás Váš příběh. Jeho sdílením můžete pomoci dalším pacientům. Vaše identita bude chráněna a výzkum probíhá v souladu s přísnými etickými pravidly. V případě zájmu prosím kontaktujte výzkumnici projektu Hanu Bednaříkovou. Kontakt: , +421903956665

O výzkumnici: Hana Bednaříková pracuje jako poradenská psycholožka a věnuje se ve své soukromé praxi i IBD pacientům. V rámci studia na OUSHI UPOL realizuje výzkum zkušeností pacientů s IBD.  Věnuje se také spolupráci s pacientskými organizacemi, Se Slovak Crohn club se aktivně podílí na  popularizaci problematiky v médiích i v přednáškách pro pacienty.  Moc se na Vás těší, protože pacienti se střevními záněty jsou její srdečná záležitost.