25/09/2018

Sobota 22. září 2018 v Praze patřila Svatováclavské IBD konferenci. Přes 150 účastníků si v rámci 13. ročníku akce přišlo poslechnout odborné přednášky na témata, která souvisejí s IBD onemocněním.
První přednáška již tradičně patřila Prof. MUDr. Milanu Lukášovi, CSc. z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty – ISCARE, který informoval přítomné o novýchmožnostech léčby IBD. Následovaly přednášky MUDr. Barbory Pipek z Vítkovické nemocnice, která hovořila o pacientských doporučených postupech ECCO/EFCCA a MVDr. Kateřiny Jirků Pomajbíkové, Ph.D. z Parazitologického ústavu, která se věnovala vlivu střevních organismů na lidské zdraví.

O anémii u IBD přednášel MUDr. Martin Vašátko z ISCARE a specifikům IBD u dětí a mladistvých se věnovala MUDr. Katarína Mitrová, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Motole. Pan Jan Vošahlík ze SÚKLu informoval o výhodách e-receptu pro pacienty a MUDr. Karolína Svobodová z Nemocnice Na Bulovce seznámila přítomné s kožními problémy IBD pacientů.

Na závěr konference vystoupil MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z ISCARE, který se věnoval infekčním komplikacím IBD pacientů a konferenci zakončila MUDr. Petra Matějková, PHD. z Gastroenterologie EGK s advokátem JUDr. Michalem Sýkorou, kteří se věnovali žádostem o invalidní důchody.

Během konference předstoupila také PhDr. Martina Pfeiferová, která je předsedkyní organizace Pacienti IBD, a informovala účastníky o dění v organizaci v letech 2017-2018 a o 10letém výročí založení organizace. Vystoupila také Ing. Veronika Hanzlíková a Ing. Pavel Hanzlík, kteří vyhlásili vítěze Letní fotografické soutěže: Nebojte se cestovat s IBD.

V rámci doprovodného programu si účastníci mohli nechat vyšetřit kožní znaménka či změřit tuk v těle. K dispozici jim byly také poradny – výživová, právní, gastroenterologická a navštívit mohli také stánek Spolku stomiků.