Když se objeví první nepříjemné příznaky, bohužel ve většině případů vyšetření odložíme. Zpravidla je to kvůli nejistotě a strachu. Nevíme přesně, co nás očekává během testů, obáváme se, že tato nemoc bude prokázána a pro mnohé je také otázkou, na koho se obrátit se svými starostmi.

Včasná diagnostika je velmi důležitým faktorem, protože v první fázi onemocnění jsou vyhlídky pacientů příznivější, odklad návštěvy specialisty nemá smysl!

Kterého specialistu mám vyhledat?

Pokud příznaky vedou k jistému podezření, váš lékař vás nasměruje na kliniku, kde příslušná vyšetření provede odborný lékař gastroenterolog a ten také nastaví vhodnou léčbu.

Jak tento lékař rozpozná, zda mám ulcerózní kolitidu nebo Crohnovou nemoc?

Idiopatické střevní záněty primárně postihují střevní trakt, avšak v případě Crohnovy nemoci jsou postiženy všechny části trávicího ústrojí od úst ke konečníku.

Během vyšetřování IBD můžete očekávat následující vyšetření: 

Diagnostika zánětlivého onemocnění střev (IBD) 

Zdroj. Med.unc. edu

Lékařská anamnéza, fyzikální vyšetření

Vyšetření stolice: mikrobiologické vyšetření, kalprotektin, krev ve stolici

Laboratorní testy: všeobecné a speciální imunologické vyšetření. Ultrazvuk břicha.

Kolonoskopie

Vyšetření tenkého střeva pomocí baria.

Endoskopie kapslí

Pánevní MR

CT / MR enterografie

Fvs scintigraphie

  • Záznam anamnézy: nejprve se vás bude váš lékař podrobně dotazovat na povahu příznaků, které prožíváte, na dobu trvání vašich problémů a na dosavadní životní styl. Zeptá se vás také, jaké choroby se vyskytly ve vaší rodině. Je proto žádoucí zvážit všechny potřebné informace o příznacích před samotnou konzultací.
  • Fyzikální vyšetření: lékař provádí senzorické vyšetření, rukama se dotýká a prohmatává břicho a střevo, takto dokáže rozpoznat aktuální stav střeva. Prohlíží kůži a klouby k určení symptomů mimo trávicí trakt. 
  • Laboratorní testy: v současné době neexistuje žádný specifický test, pro přímou diagnostiku ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby, ale znaky onemocnění mohou být také pozorovány v krvi, jako je zvýšený počet bílých krvinek, změněný počet krevních destiček (trombocytů), nízká úroveň albuminu nebo zvýšená hodnota C-reaktivního proteinu (CRP) – tato poslední hodnota vyjadřuje akutní zánětlivé procesy. Pokud Crohnova choroba trvá již delší dobu, je pacientův organizmus méně schopen správně absorbovat živiny. Výsledkem je anémie, nedostatek železa, kyseliny listové, vitamínu D a vitaminu B12. Všechny tyto příznaky mohou ukazovat na pravděpodobnost Crohnovy choroby. 
  • Test stolice: v případě podezření na onemocnění střev je častým, částečně diferenciálním diagnostickým prostředkem vyšetření stolice. To může ukázat, zda krvácení nebo něco jiného způsobuje uváděné potíže (může to být také infekce, parazit nebo zánět jiného charakteru).
  • Vyšetření střev (kolonoskopie): Pro určení diagnózy je obvykle potřebné vyšetření střeva zrcadly. Lékař zavede do konečníku elastickou trubici, připojenou k optickému systému, pomocí kterého ji pomalu posouvá do horních úseků tlustého střeva. Na konečku trubice je videokamera, jejímž prostřednictvím vyšetřující lékař sleduje a důkladně prohlíží střevní sliznici, která se zobrazuje na monitoru. Během vyšetření bude také odebrán malý vzorek tkáně, který bude následně podrobně zkoumán patologem pomocí mikroskopu a teprve poté bude stanovena diagnóza. Před případnou kolonoskopií vás bude lékař informovat o nejdůležitějších krocích (např. zda je nutné před testem vyvolat medikamentosně průjem). Je zapotřebí, abyste před podáním tohoto typu léku informoval lékaře, jestli užíváte antikoagulancia. 
  • Zobrazovací možnosti: všeobecně lze vyšetřovat střevní systém ultrazvukem, CT, MR nebo rentgenem střeva, a to vždy, když lékaři hledají odpověď na speciální otázky. Ostatně tyto všechny přístroje mohou být důležitou součástí složitého vyšetřování, jehož hlavní výhodou je získání bezbolestné informace o stavu pacienta. 

Je důležité věřit svému lékaři!

Jakmile se podezření na zánětlivou střevní chorobu potvrdí, budete muset chodit na pravidelné kontroly a konzultace, aby vaše nemoc a váš aktuální stav byly sledované. Pro budoucí léčbu si můžete vybrat odborníka, kterému důvěřujete, a který je specialistou v oboru. Jak v nemocnicích, tak i v soukromých praxích jsou lékaři výslovně specializovaní na zánětlivé onemocnění střev, při jejich práci jim často pomáhají odborní asistenti/-ky. Pokud potřebujete pomoc při výběru lékaře, vyhledejte organizaci IBD pacientů, která neustále aktualizuje seznam lékařů, doporučovaných pacienty. 

Výzkumný materiál ověřiil Dr. Pál Miheller, gastroenterolog, Semmelweis University II. Interní klinika a Dr. Eszter Schäfer, gastroenterolog odborný lékař, MH Zdravotní Centrum, Oddělení gastroenterologie