Víte, proč jsou pro náš organismus probiotika důležitá?

Zdroj: https://pixabay.com/photos/ibs-probiotic-gut-stomach-colon-5308379/

Když slyšíme slovo bakterie, zhrozíme se. Většina z nás je považuje za něco, co nám škodí a snažíme se jich co nejrychleji zbavit. Podobně to donedávna vnímali i lékaři, pro které bylo nepředstavitelné, že se nacházejí ve střevech nebo v mateřském mléce a mohou být pro náš život dokonce nepostradatelné.

Všechno je jinak, bakterie mohou být i prospěšné

Kdo by to byl řekl? Bakterie ovlivňují celou řadu procesů v těle, hrají důležitou roli při budování imunitního systému, pozitivně ovlivňují zažívání, intimní zdraví i stav naší pokožky a mnoho dalšího.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-umeni-kreativni-barevny-5841764/

Víte, že když hovoříme o bakteriálním osídlení, můžete se setkat s několika pojmy, které zní na první pohled stejně, ve skutečnosti se ale liší?

  • Mikrobiom označuje souhrn všech mikroorganismů, které se nachází v lidském těle. Víte, že si ho vyměňujeme nejen se svými nejbližšími, ale třeba i s domácími mazlíčky?
  • Probiotika jsou živé bakterie, které mají vytvářet nové kolonie a spolu s nimi taky rovnováhu mezi dobrými a škodlivými bakteriemi. Najdeme je nejen v doplňcích stravy, ale také v mléčných výrobcích a kvašených potravinách.
  • Jako probiotika označujeme složku potravy, která podporuje růst a aktivitu již existujících bakterií. Pro nás jsou nestravitelné, bakteriím ale tvoří lepší podmínky pro růst.
  • Postbiotika produkují probiotické organismy, mají vliv na biologické funkce.
  • Synbiotika obsahují naráz probiotika a probiotika, tvoří celek, který se vzájemně podporuje.
  • Eubiotika jsou všechny látky, které upravují složení bakteriální mikroflóry, může klidně jít o kombinaci probiotik, probiotik a postbiotik.

Kromě toho se můžete setkat také se zkratkou CFU. Najdete ji na krabičce bakterií z lékárny nebo na obalu, když si koupíte nějaké potraviny s probiotickou kulturou. Co se pod ní ukrývá? Jde o zkratku z anglického Colony Forming Units a vyjadřuje počet jednotek, které jsou schopny tvořit kolonie. Ne každá bakterie to umí, takže vyjádření počtu bakterií by vám k ničemu nebylo.

Jak se orientovat v probioticích?

Asi každého hned napadne kmen laktobacilů. Kromě nich se ale můžete setkat i s dalšími bakteriemi, které jsou prospěšné pro naše zdraví. O jaké jde?

Laktobacily jako nejširší kmen, který osidluje zažívací ústrojí, močové a pohlavní cesty

Jak už napovídá název, laktobacily mají co dočinění s kyselinou mléčnou, latinsky Acidum lacticum. Při své aktivitě ji vylučují a vytváří kolem sebe kyselé prostředí, které je pro většinu patogenních bakterií nepřátelské. Setkat se můžete s L. acidiphillus, L. rhamnosus, L. casei, L. lactis , L. bulgaricus, L. paracasei, nebo L. reuteri objevený v mateřském mléku.

S čím vám laktobacily mohou pomoci a kdy po nich sáhnout?

  • Když potřebujete zlepšit funkci střev a vrátit jim rovnováhu.
  • Chcete podpořit správné zažívání.
  • Na podporu zdraví močových cest a ženských intimních partií.
  • Jsou vhodné také pro osoby, které trápí intolerance laktózy. Laktobacily ji rozkládají na kyseliny mléčnou a napomáhají tak jejímu trávení.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kolo-lekarsky-leky-pozadi-3683106/

Náš tip: Než si laktobacily koupíte, přečtěte si složení. Některé přípravky totiž mohou obsahovat laktózu.

Bifidobakterie osidlují zažívací trakt od prvních okamžiků života

Bakterie kmene bifidobakterií patří mezi mikroorganismy, které osidlují zažívací trakt člověka hned od prvních hodin jeho života. Jsou tak vhodné i pro novorozence, u kterých podpoří správný vývoj střevní mikroflóry. Podílí se na trávení vlákniny a tvorbě vitamínu B, setkat se můžete s Bifidobacterium breve, B. infantis, B. lactis, B. thermophilus, B. bifidum a několika dalšími.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/CgWTqYxHEkg

Streptokoky nejsou jen zlé

Streptokoky v nás vyvolávají negativní pocity a není se čemu divit. Jsou totiž původcem mnoha onemocnění. Na druhou stranu je třeba vědět, že i mezi nimi se najdou zdraví prospěšné bakterie. Třeba taková bakterie Streptococcus thermophilus napomáhá trávení laktózy, je tak nápomocná při její nesnášenlivosti.

Sacharomycéty můžete mít i doma

Že to není možné? Ale je! Tyhle bakterie se používají třeba při vaření piva, výrobě vína nebo pečení chleba. Terapeuticky zajímavou je kvasinka Saccharomyces cerevisiae var. boulardii, která je účinná pří léčbě cestovatelského průjmu a při antibiotické léčbě.

Autorka článku: Mgr. Ľubica Sobčáková