Únava je velmi častým příznakem Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy. Tato okolnost je nejen nepříjemná, ale může dále zhoršit příznaky nemoci, jako je bolest nebo ztráta chuti k jídlu a může významně ovlivnit mnoho dalších oblastí života: práci, studium, vykonávání každodenních povinností, fyzickou aktivitu i společenský život. 

Cítíte se neustále unaveni? Snažíte se odpočívat, ale únava stále přetrvává? 

Máme několik dobrých rad, které mohou zlepšit kvalitu vašeho života.

  • Jezte zdravou a vyváženou stravu! Podvýživa, často spojená s tímto onemocněním, může negativně ovlivnit celkovou úroveň vašeho zdraví a energie. Přidávejte si do jídla složité sacharidy (např. ovesnou kaši a jiné obiloviny), protože poskytují tělu energii v dlouhodobém horizontu, na rozdíl od jednoduchých sacharidů a obecně sladkostí i rychlých občerstvení, které poskytnou rychlou podporu, ale jejich účinek je krátkodobý. 
  • Kromě toho byste neměli zapomínat na živočišné bílkoviny, které pomáhají udržovat/zvětšit svalovou hmotu a snižují únavnost zvýšením kondice.
  • Vyhýbejte se nemoci z nedostatku! Kvůli chronickému zánětu střevního traktu může dojít k anémii, může se projevit nedostatek vitaminu A , nebo nějakého minerálu ve vašem těle. To může vést k únavě. Pokud únava trvá, je vhodný krevní test, který podá informace o případných nedostatcích. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jaký vhodný přípravek byste potřebovali k odstranění potíží.
  • Věnujte pozornost dostatečnému množství tekutin! Správná hydratace je důležitá pro hladkou funkci metabolických procesů, zvláště pokud trpíte pravidelným průjmem, který může snadno vést k dehydrataci. Jedním z prvních příznaků dehydratace je únava. Specialisté z EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) doporučují 2 až 2,5 litru tekutin denně, ale ty nejsou pokryty pouze nápoji. Obecně platí, že průměrně 20-30 % našeho příjmu tekutin pochází z potravin a 70-80 % z nápojů. Podle nedávného doporučení Národního spolek maďarské dietetiky (Okostányér) pijte denně 8 sklenic vody, z toho 5 sklenic pitné vody, zbylé 3 sklenice mohou být jiné nápoje.
  • Zůstaňte aktivní! Bylo prokázáno, že fyzická aktivita pomáhá snižovat únavu pacientů s IBD. Je důležité, abyste si našli typ cvičení, který odpovídá vašemu stavu, věku a schopnostem. Neváhejte a poraďte se se svým lékařem!

Dobré nápady ke snížení únavy od pacientů!

  • Je zapotřebí mít denní řád: seznam každodenních činností spolu s plánovaným odpočinkem tvoří program,který vám pomůže snížit stres a šetřit energií. 
  • Pravidelně se uvolněte: meditace, jóga nebo jiné alternativní terapie (např. akupunktura) mohou být účinným doplňkem léčby a jsou skvělým způsobem, jak bojovat proti únavě.
  • Poraďte se s vaším zaměstnavatelem: Pokud to je možné, požádejte zaměstnavatele o flexibilní pracovní dobu a snažte se vypořádat se s atakami únavy.
  • Spolehněte se na svou rodinu: požádejte své příbuzné a přátele, aby vám pomohli při domácích pracech (uklízení, nákupy, hlídání dětí), pokud se cítíte příliš unaveni. 

Samozřejmě, kromě uvedeného je podstatná doba kvalitního spánku, který je nejdůležitějším faktorem , jak se vyhnout únavě. Mějte na paměti, že každý pacient je jiný a co pomůže jednomu, nemusí fungovat u vás. Vyzkoušejte i více z našich doporučení, sledujte jejich účinky a sestavte si svůj vlastní plán na zvládnutí únavy! 

Materiál ověřil Dr. Pál Miheller, gastroenterolog, Semmelweis University II. Interní Klinika