JUDr. Prokop Sýkora

Má-li pacient zájem o čerpání lázeňské péče, pak musí začít u svého praktického lékaře nebo ambulantního specialisty, který zpracuje návrh na lázeňskou péči (komplexní nebo příspěvkovou). 

Pro pacienty s CN nebo UC je vhodné doporučení od odborného lékaře (např. ve zprávě):

  1. ti, kteří jedou do lázní poprvé: Vzhledem k těžké formě CN/ÚC doporučuji komplexní lázeňskou léčebně rehabilitační péči, indikace III/3.
  2. opakované pobyty: Vzhledem k opakovaným exacerbacím CN/UC (zde vypsat výkyvy), kdy stav pacienta není možno považovat za stabilizovaný a těžké formě CN /UC doporučuji komplexní (opakovanou) lázeňskou léčebně rehabilitační péči, indikace III/3.

V návrhu je možno uvést místo a konkrétní zdravotnické zařízení. U pacientů s CN a UC jsou na výběr tato místa: Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Luhačovice a Mariánské Lázně. 

Pacient si může zdravotnické zařízení sám vybrat. Vyplatí se vyhledat si informace na webu jednotlivých lázeňských hotelů nebo se poptat jiných pacientů (např. na Svatováclavské konferenci nebo jiné akci pořádané pacientskou organizací Pacienti IBD) či přímo v hotelu, kam pacient plánuje jet. 

Poté je návrh lékařem nebo pacientem zaslán zdravotní pojišťovně a revizní lékař pojišťovny podaný návrh schválí či zamítne. V případě, že návrh není schválen je možno podat odvolání. 

Schválený návrh je doručen do lázní. 

Platnost schváleného lékařského návrhu je 3 měsíce od schválení revizním lékařem pojišťovny u komplexní péče a 6 měsíců u příspěvkové péče. 

Pokud je schválena komplexní lázeňská péče, pojišťovna hradí lázeňské léčení, stravování a ubytování a pacient je v době pobytu v pracovní neschopnosti (může však čerpat i dovolenou). V některých zařízeních jsou povinné doplatky (např. za vyšší standard ubytování, stravování, jednolůžkový pokoj). O těchto doplatcích se předem informujte u lázeňského zařízení. 

V případě příspěvkové péče pacient hradí ubytování a stravování, pojišťovna hradí lázeňské léčení a péči čerpá v době své dovolené.