30/01/2014

Pan Radek se ptá: 

„Dobrý den, prosím o laskavost, o radu týkající se našeho syna, který má asi 10 let diagnostikovaný MC, avšak již několik let je v remisi, tudíž aplikuje pouze Pentázu. V určitém období naším největším problémem byly dietní chyby, po kterých vždy 2-3 dny musel ležet, než se vyprázdnil a pak byl zase OK. Ale kuriózní však byly situace. že snědl řízek a byl bez problémů a stejný řízek snědl někdy jindy a byla z toho výše uvedený problém.

Máme s ním však tento problém- synovi je 21 let, měří 191 cm jeho váha se pohybuje od 65 – 68 kg a nejsme schopni s tím něco udělat a přitom dnes jí takřka vše, prostě normální stravu. Navíc kdysi díky částným dietním chybám přestal sportovat, tudíž jeho energetický výdej je minimální. Tak jako většina mládeže dnes tráví svůj volný čas u PC. Syn je student. Mohli byste nám poradit, jakým způsobem můžeme jeho váhu dostat někam přes 70 kg?! Musím ale konstatovat, že nadváhu nemá mít po kom, protože já v jeho věku jsem byl také hubený, avšak ne tak, manželka je štíhlá dodnes. Děkuji pěkně za odpověď Radek“

Odpověď Ing. Veroniky Hanzlíkové:

„Dobrý den, nejprve bych chtěla synovi moc pogratulovat, že je v remisi a poradit mu, aby si i nadále trošku hlídal stravu a v případě, že by mu nějaká potravina (například zelenina, ovoce apod.) neseděla, ať ji na nějakou dobu vysadí a zkusí ji po nějaké době znovu vracet do stravy po malých dávkách.

Bohužel to, že jednou smažený řízek pacientovi s IBD sedne a podruhé ne, je naším pacientským údělem. Z osobní zkušenosti můžu potvrdit, že to tak je. Velmi záleží na kvalitě vaření a u smažení především na tuku.

Samozřejmě jako výživový poradce nemůžu radit častou konzumaci smaženého, ale pokud si ho jednou za čas Váš syn dá, tak to vůbec nevadí. Hlavně, ať si ten řízek dá s chutí, to je mnohem důležitější než strach z jakéhokoliv jídla. U smažení mám jedno doporučení – záleží na tom, jestli tuk není přepálený a to i v domácím prostředí. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejlepší a nejlépe stravitelné jsou řízky ze začátku smažení. Při delším smažení už může být tuk připálený nebo třeba jednodušeji hůře stravitelný.

A teď k Vaší otázce. Z hlediska klasické výživy doporučuji doplnit dostatek bílkovin, bude-li je syn ve vyšší míře trávit. Tedy vajíčka, maso nebo třeba i červenou čočku (tráví se ze všech luštěnin nejlíp, s tou ale i tak pro jistotu začínejte opatrně, po troškách, doporučuji ji vařit způsobem, že vařící vodu vždy slijete a přelijete vodou studenou, toto šokové vaření opakujte 3x).

Bílkoviny může syn doplnit i bílkovinnými nápoji z lékarny (například Nutridrink). Existují i proteinové (bílkovinné) prášky, ale na množství by bylo vhodné se poradit s lékařem. Pro přibrání je také vhodné jíst dostatek správných sacharidů (nikoliv sladkosti) jako je například těstoviny nebo rýži.

Z dalších doporučení je vhodné doplnit rybí tuk, nejlépe v kapslích (pokud ho bude trávit), kvůli protizánětlivým omega nenasyceným mastným kyselinám a do denního režimu zařadit i lehký pohyb alespoň v podobě krátkého strečinku (protažení) a chůzi cca 2-3 km. Protože pohyb je důležitý nejen při hubnutí, ale i pro to, aby fungoval metabolismus a svalová hmota tak mohla být tou „elektrárnou“ těla, která může napomoci i přibrat nebo minimálně získat svalovou hmotu ze zkonzumovaných bílkovin.

Hodně zdraví celé Vaší rodině, Veronika Hanzlíková“