10/12/2019

Ráda bych se zeptala, zda se podle něčeho dá s jistotou určit, zda má pacient UC nebo Crohnovu chorobu. Liší se například biopsie?

Jedná se mi o to, že mám dlouhodobě již 25 let diagnostikovanou UC, problémy byly doteď vždy jen v oblasti konečníku, takže mi už od roku 2011 delali pouze sigmoideoskopii. Nyní mi jiný lékař udělal kolonoskopii a našel v ascendentu a term. ileu Mayo 3 (klinicky nevýrazné projevy; zbytek tlustého střeva kromě této části je naprosto klidný (Mayo 0) ). A bylo mi řečeno, že pro UC je to netypické, ale že i přesto si lékař myslí, že se jedná o UC. A já nad tím musím stále přemýšlet, z čeho se při určení typu nemoci v takových případech vlastně vychází?

odpověď MUDr. Petry Matějkové, Ph.D.
Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz, skutečně je někdy obtížné rozlišit, zda  se jedná o Crohnovu nemoc (CN) či ulcerozní kolitidu (UC). Rozhodují mnohé věci-např. pokud je postiženo tenké střevo, jedná se o CN, pokud je segmentární postižení (kousek střeva postižen je, kousek není atd), jedná se o CN. Také píštěle a abscesy jsou typické pro CN, protože ta postihuje celou střevní stěnu, nejen sliznici jako UC. Dále máme možnost nabrat autoprotilátky ASCA, ANCA, kdy ASCA bývají spíše u CN, ANCA u UC. Zkušený endoskopista rozliší tyto dvě choroby většinou dle endoskopického obrazu, biopsie bývá přínosná jen někdy. A opravdu je část pacientů, kdy je to obtížné choroby rozeznat. V tomto konkrétním případě může hrát roli i léčba, tj. pokud má pacient zatím neléčenou UC, ta vždy začíná v konečníku a odtud se kontinuálně šíří výše. Pokud ale pacient dlouhodoběji je léčen např. čípky, nebo klysmaty, může v konečníku dojít k vyhojení zánětu, který pak při kontrole právě kvůli zhojenému konečníku může působit jako CN. Také existuje tzv. indeterminovaná kolitida, což je vlastně třetí typ IBD- něco mezi UC a CN. Každopádně Vás to nemusí zas až tak trápit, protože medikamentózní léčba ve Vašem případě, ať už se jedná o CN nebo UC bude stejná. Zásadní situace, kdy je potřeba mezi těmito chorobami rozlišit, je, pokud se plánuje u pacienta operace, protože tam se používají jiné typy výkonů.