14/01/2020

Ráda bych se ze zeptala, zda je možné/vhodné/doporučené při Crohnově chorobě a při užívání Imasupu a zároveň biologické léčby (Sterala) přeočkovat tetanus a meningokoka a jaká jsou tu rizika pro pacienta nejen s ohledem na Crohnovu chorobu?

odpověď  MUDr. Karin Malíčkové
Očkování pacientů s Crohnovou nemocí je vhodné naplánovat na období remise základního střevního onemocnění. Je však třeba počítat s tím, že léčba Imasupem a Stelarou může snížit účinnost očkování, a že tedy ochrana proti infekcím nemusí být dostatečná. Dávka Imasupu by neměla převyšovat 3 mg/kg/den. Očkování je vhodné naplánovat na období zhruba uprostřed mezi dvěma dávkami Stelary.
Tetanus: očkuje se takzvaným toxoidem, tj. inaktivovaným toxinem bílkovinové povahy. Vakcína tedy nemá schopnost nijak ovlivnit průběh Crohnovy nemoci. Po očkování je vhodné ověřit krevním testem, zda byla očkováním  navozena dostatečná obranyschopnost, tj. že jsou hladiny ochranných protilátek proti tetanu dostatečné.
Meningokok: zde je situace trošku složitější. Ptáte-li se na sebe (tj. na dospělou osobu s diagnózou Crohnovy nemoci) , zřejmě zvažujete očkování proti menigokoku typu A,C,Y,W. Jednu dávku této vakcíny je vhodné aplikovat v době klidu základního střevního onemocnění a přeočkovat s odstupem 5 let. V místě vpichu vakcíny lze pociťovat svědění až bolestivost, vzácně může být očkování provázeno krátkodobě zvýšenou teplotou. Obecně však Imasup + Stelara rizika nežádoucích reakcí po očkování snižují. Je-li očkovaným dítě léčené pro Crohnovu nemoc  a hovoříme-li tedy o vakcinaci proti menigokoku typu B, zde je vhodné rozhodně vakcinaci konzultovat ve specializovaném očkovacím centru.