14/12/2015

Otázka: Dobrý den, je mi 32 let, od dubna 2015 mi byl diagnostikován Crohn. Podstoupila jsem léčbu Pentasou a Prednisolem. 1.října 2015 mi pan doktor vysadil veškeré léky, protože jsem byla „úplně zdravá“.

Neradovala jsem se dlouho… přesně po měsíci se můj stav opět zhoršil. Ale zatím mě netrápí nic jiného, než chození na záchod( asi 15x – 20x za den). Pan doktor chtěl, abych při jakémkoli zhoršení nasadila Pentasu 4g denně a přišla za ním.

Já jsem to zatím neudělala. A můj dotaz? Může dojít k nějakému závažnému zhoršení, pokud nepůjdu k lékaři a nebudu užívat prášky? Píštěle, zkracování střeva? Samozřejmě, že kdyby se mi hodně přitížilo, zajdu k němu ale zatím nechci znovu brát Prednison a proto se tomu vyhýbám. Děkuji za pomoc při rozhodování.

Odpověď MUDr. V. Komárka

Dobrý den,

20 stolic denně je vážný příznak, který svědčí pro vysokou aktivitu Crohnovy choroby.
Neužívání léků a odkládání návštěvy lékaře je v takovém stavu absurdní. Neprůchodnost střeva s nutností operačního řešení nebo vznik píštělí jsou spíše pozdní komplikace neléčeného zánětu. Akutně Vám hrozí spíše minerálový rozvrat vnitřního prostředí s možnými vážnými komplikacemi neurologickými, kardiálními atd.

dr. Komárek