21/01/2019

Mám ulcerozní kolitidu, přiznám invalidní důchod prvního stupně. Od lékaře mám napsané omezení v tom, že nesmím pracovat přesčas. Zaměstnavatel po mně žádá práci ve svátek. Má na to nárok? Pro příklad: pracovní týden mám od neděle do čtvrtka svátek byl v úterý měl jsem na tento svátek jít do práce nebo se jedná o práci přesčas.

odpovídá JUDr. Michal Sýkora

K Vašemu dotazu sděluji, že obecně (vzhledem k tomu, že neznám Vaši pracovní smlouvu a pracovní pozici) lze uvést, že platí následující pravidlo.

Pokud svátek připadne na den, který by pro vás jinak byl pracovní, a nepatříte mezi profese, které do práce ve svátek musejí, ani se na práci dobrovolně nedohodnete se zaměstnavatelem, čerpáte náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku – za mzdu, o kterou jste v důsledku svátku přišel. Když ale svátek připadne na den, kdy byste beztak měli volno, tedy například na víkend nebo den, na který vám nevychází směna, nedostanete nic, protože vám kvůli svátku žádná mzda neutekla. Určité práce se navíc mohou konat ve svátek (např. práce v nepřetržitém provozu nebo zajištění služeb obyvatelstva, naléhavé práce apod.). Váš lékař dozajista omezením práce přesčas myslel na to, abyste nepracoval více než jednu polovinu týdenní pracovní doby.

Lze uzavřít, že se s velkou pravděpodobností nejedná o práci přesčas, byť neznám charakter Vašeho povolání.

V případě, že byste konal práci ve svátek, aniž by byly splněny podmínky pro její konání (dovolené práce nebo dohoda mezi Vámi a zaměstnavatelem) mohl byste zaslat příslušnému Státnímu úřadu inspekce práce podnět k prověření celé situace, neboť postup zaměstnavatele by mohl být shledán nezákonným.