08/04/2018

Narazila jsem na pojem GAPS dieta. Existují již nějaké vaše zkušenosti a výsledky u pacientů IBD? V současné době se,jako mnoho dalších pacientů, vyhýbám cibuli, česneku a koření a zvažuji, že to zkusím. Je něco, na co si dát pozor? Nebo jen zkoušet a zkoušet?

Odpověď  Ing. Veroniky Hanzlíkové:

Oficiálně žádné výsledky v tuto chvíli ke GAPS dietě u pacientů s IBD jako spolek nemáme. GAPS dieta je hodně podobná nejrůznějším tzv. nízkosacharidovým dietám. Z hlediska sníženého příjmu cukru a tudíž i kvasných procesů ve střevech by mohla mít i žádoucí efekt na zánětlivé procesy ve střevech. O podobné dietě (tzv. FOAD MAP) a dobrých výsledcích u pacientů se střevními záněty (především u snížení nadýmání) hovořila i na Svatováclavské konferenci nutriční terapeutka Bc. Nikola Homzová. Doporučuju si její přednášku znovu pustit.
Ideální je se ale o této dietě poradit se svým lékařem nebo nutričním terapeutem. Osobně se mi nelíbí doporučovaná délka jejího dodržování a tudíž dlouhodobě nízký příjem i kvalitních polysacharidů a striktní zákaz některých potravin (například obilovin a pseudoobilovin, mořských řas a zelených potravin). Přínosem této diety je jako u všech těchto diet důraz na příjem průmyslově nezpracovaných potravin, kvalitních bílkovin a tuků.