12/11/2013

Dotaz pacientky Libuše:

„Dobrý den, mám Crohnovu chorobu diagnostikovanou od roku 2009. V letech 2009-2010 jsem brala Pentasu, od té doby bez medikace. Nemoc se od té doby nijak výrazně neprojevuje, mám pouze průjmy a cca 2x do měsíce bolesti kloubů. V běžném životě nejsem tedy nijak omezena.

Letos jsem začala rekreačně běhat. Běh mi přinesl mnoho, včetně zvýšeného sebevědomí a celkové kondice vůbec. Průběh nemoci to nijak neovlivnilo a na poslední kontrole letos v září byly i všechny výsledky z krve v pořádku. Chtěla bych nyní normálně začít trénovat (3x týdně po 1 hodině) a zúčastňovat se i závodů pro rekreační běžce (max. zatím nějakých 10 km). Myslíte, že je to v pořádku? Pokud nebudu mít žádné problémy (asi se dá očekávat zvýšená únava), můžu se věnovat této tělesné aktivitě?“

Odpověď MUDr. Viktora Komárka:

v klidové fázi Crohnovy choroby není důvod fyzickou aktivitu nijak omezovat. Běh nebo jiná forma sportovního vyžití by Vám měla být příjemná a zvyšování náročnosti by mělo být postupné. Určitě se vyvarujte tréninku v případě virozy nebo jiných zdravotních obtíží. Proti závodům pro rekreační běžce také nemám žádné námitky. Opět platí, že i po takovéto aktivitě byste se měla cítit dobře a závod si spíše užít než se při něm „zničit“.

Jiné doporučení samozřejmě platí v případě relapsu nemoci, tam je potřeba postupovat individuálně podle tíže nemoci a eventuální léčby. Fyzická aktivita je naprosto nevhodná např. při užívání systémových kortikosteroidů v dávce vyšší než 20mg Prednisonu denně. To se Vás ale netýká, takže si běh každopádně dostatečně užívejte.