31/10/2013

Uvažovali jste o životním stylu, který vede „moderní společnost“? Jak shon a stres okolní uspěchané doby ovlivňuje psychiku, fyzické zdraví a nutí nás přemáhat se? Každému člověku, který se stará o své zdraví, dojde že by měl odpočívat, vyhnout se stresu, naslouchat vlastnímu tělu. Ale jak to udělat a je to vůbec třeba?

Kniha „Řekněte si maňána!“ je stručným úvodem a návodem pro všechny, kteří uvažují o výše zmíněném. Máme pro vás krátkou recenzi knížky a doufáme, že by její přečtení mohlo napovědět a pomoci:

Při mém hledání po knihách, které by mi pomohly být spokojenější a tím i zdravější jsem narazila na knihu dvou ve Švýcarsku působících doktorů – psycholožky M. Storch a vedoucího lékaře G. Franka – nazvanou “Řekněte si maňána! I výkonní lidé potřebují pauzu.”

Upřímně – na první pohled mě tato tenká knížečka (má nějakých 150 stránek, takže ji hravě zvládne i “aktivní nečtenář”) moc nenadchla. Přišlo mi, že je to další nudná a zbytečná knížka, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Již po pár stránkách jsem zjistila, jak moc se pletu.

Nejde jen o “čáry máry”
V úvodu nás “páni doktoři”seznámí se stavem “maňány” a také s tím, co nám v životě brání tohoto stavu dosáhnout a co udělat proto, abychom ho dosáhly. Patříte-li mezi skeptiky, kteří nevěří na nějaké “čáry máry” a potřebují mít vše vědecky podloženo, aspoň trošičku, tahle kniha vás rozhodně nezklame. Stav “maňány” je zde popisován nejen příklady ze života – kterých je v knize dostatek a většina z nás se v nich dokáže najít (mně se to povedlo nejednou) – tak i z doktorského hlediska.

Co v knize najdete
V knize je rozebíráno jak shon dnešních dní – neustálé přepínání se a snaha být rychlejší, lepší, výkonnější a hlavně naše neschopnost “vypnout” a odpočinout si – vede k různé řadě zdravotních potíží – od bolestí hlavy, přes deprese až k vážným chronickým onemocněním. Pronikáme do tajů vegetativního nervového systému, kde neustálé přepínání sympatiku a neschopnost aktivovat náš parasympatikus vede ke stavům vyčerpání, syndromu vyhoření či pocitu, že nám “život proplouvá mezi prsty”.

“Udělat si přestávku neznamená preferovat časovou ztrátu, což by nám mělo být jasné a což je faktem z hlediska psychologického i medicínského. Udělat si přestávku je schopnost, kterou se v dnešní společnosti musíme naučit a kterou musíme natrénovat. Udělat si přestávku je nanejvýš nutné pro získání přístupu k sobě samému i kvůli naší (psychologické) spokojenosti. A také kvůli našemu fyzickému zdraví a zachování výkonnosti.”

Odpočinek je stejně důležitý jako aktivita – jedno bez druhého nebude fungovat, nebo lépe řečeno může to fungovat, ale nikdy ne správně a ke spokojenosti lidského těla a duše. Co se mi na knížce velmi líbí je fakt, že se zde klade důraz na individualitu (dokonce je v knížce obsažen jednoduchý test, který nezabere téměř žádný čas a postrčí člověka “ke správné volbě směru”) – protože někdo si odpočine lépe u čtení knihy v horké vaně a jiný potřebuje běhat po hřišti a kopat do míče. A to že váš šéf, partner, rodič patří do druhé skupiny neznamená, že vy se musíte cítit hůře jen proto, že jste v té první.

Slova mají sílu
Velmi užitečnou kapitolou shledávám také “Slova, která zabíjejí maňanu”. (Při čtení této kapitoly jsem si vzpomněla na jinou užitečnou knihu, kterou jsem nedávno četla, a tou je kniha “Čtyři dohody”.) Autoři vám dají konkrétní příklady (i ze svého života), kterých slov je lepší se vyvarovat, abyste si nepřišli v přílišném stresu, a to je vždy pro tápajícího člověka tak nějak lepší, protože se máte čeho chytnout a od čeho začít.

Komu je kniha určena
Knihu bych doporučila všem, kteří nejsou se svým životem moc spokojení, ale i těm, kteří mají pocit, že jsou na nejlepší cestě k úspěchu (ale například svoji rodinu vidí “jen z vlaku”). Lidem, kteří mají stejně jako já zdravotní problémy, ale hledají hlubší příčinu a chtějí si sami pomoci. Protože ano, své zdraví máme ve svých rukou a “Řekněte si maňána” je skvělý prostředek k znovuzískání schopnosti odpočívat a tím dosáhnout toho, po čem všichni toužíme nejvíce – zdraví, pohodu a žádný stres.

Děkujeme autorce Nikole za příspěvek