02/09/2013

Ileo pouch anální anastomóze neboli pouch může být jedním z výsledků operace tlustého střeva při Crohnově chorobě nebo ulcerozní kolitidě. Zjednodušeně řečeno: jde o vytvoření rezervoáru z tenkého střeva a opětovné spojení s konečníkem. 

Jedním z mála webů, které se tomuto tématu věnují, je pacientský blog život s pouchem dvou pacientek Anety a Jany. Citujeme z úvodní stránky webu:

„… Vítejte na webu, který pro vás tvoříme na základě osobních zkušeností, ale i odborných konzultací! Tyto stránky jsou určeny především lidem s IPAA (ileo pouch anální anastomózou) a pro ty, které tato operace (vytvoření pouche) teprve čeká. Doufáme, že zde najdete užitečné informace (o průběhu operací; nemocích tlustého střeva, které vedou až k chirurgickému řešení – vytvoření stomie/vývodu a následně pouche/vaku; pooperačních stavech; .. a v neposlední řadě i o návratu k běžnému životu) a také místo, kde si můžete vyměnit své osobní zkušenosti, příběhy, rady, ale i napsat své dotazy.

Aneta (26) a Jana – oběma nám byla vytvořena dočasná stomie a následně pouch.. Můžete si zde přečíst mmj i naše příběhy a přidat ten svůj. Pokud se chcete na cokoli zeptat, pište…“