Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida v době jejich vzplanutí mohou mít bolestivý a dyskomfortní průběh. 

vzplanutí = bolest – Co můžete proti tomu udělat?

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte znát, je skutečnost, že váš stav může ovlivnit řada různých faktorů. Proto byste měli vždy věnovat velkou pozornost tomu, abyste se vyhnuli provokačním činitelům, které mohou způsobit vzplanutí vašeho onemocnění. Jezte správně, vyvarujte se stresu, vyhýbejte se kouření a užívejte léky podle předpisu! Alternativní terapie by měly být vždy použity pouze jako doplněk lékařem předepsané léčby a nikdy by neměly být používány místo této léčby.

Bolest z nadmutí břicha

Když je vaše nemoc v aktivní fázi, v pozadí Vašich bolestí bývá nejčastěji nadýmání. V této situaci je vhodné vyhýbat se potravinám, které způsobují tvorbu plynu ve střevech. Patří sem  košťáloviny, fazole, brambory a pšenice. 

Crohnova nemoc je nezřídka spojena s intolerancí laktózy (nesnášenlivost mléčného cukru), což může také způsobit nadýmání. Zánět poškozuje klky tenkého střeva a chybí enzymy, které rozkládají laktózu u zdravých lidí. Při vzplanutí nemoci se proto doporučuje vyhýbat se jídlu, obsahujícímu mléčnou laktózu. Pokud i tak potíže trvají, lze chybějící enzym nahradit lékem. K nadýmání dochází i z jiných, většinou skrytých, příčin. Některé alternativní terapie mohou pomoci snižovat nadýmání, sem patří užití oleje z máty peprné, čajů z bylinek a brusinkového džusu. 

Bolest způsobená přetížením střevního systému

Pro pacienty se zánětlivým onemocněním střev je základní životní radou dodržování správné diety, dále šetření střevního traktu, což znamená, že podrážděný, zanícený zažívací systém by neměl být nikdy zcela naplněn. Pokud to lze. Je také důležité dávat pozor na množství konzumovaného jídla i na samotný způsob stravování. Pozdní večerní jídla mohou organizmus zatěžovat, takže se doporučuje jíst raději po menších dávkách, systematicky a příjem denní potravy ukončit v pozdních odpoledních hodinách. Pokud spolykáte příliš mnoho vzduchu během jídla a pití, i tato okolnost může vést k nadměrné tvorbě plynu, takže jezte pomalu, se zavřenými ústy . 

Další rady pro úlevu od bolesti

  • Mírné fyzické cvičení, jako je např. chůze, uvolňuje svaly a blokuje signály bolesti v mozku. 
  • Meditace a relaxace pomáhají snižovat stres a svalové napětí a tím i bolest. 
  • Používejte teplý polštář nebo láhev s teplou vodou, protože teplo tlumí bolest. 
  • Jemná masáž také snižuje bolest.

Pokud nevíte přesně, které potraviny vám způsobují nadýmání nebo zažívací potíže, měli byste si vést jídelní deník. Zapisujte si, kdy a co jste jedli a jak jste se potom cítili. Pak proveďte test – odstraňte z jídelníčku ty potraviny, o kterých si myslíte, že byly příčinou vašich potíží. Tak si můžete snadno vytvořit svůj vlastní jídelníček.

Materiál ověřil Dr. Pál Miheller, gastroenterolog, Semmelweis University II. Interní Klinika