Chronická zánětlivá onemocnění jsou příležitostně asymptomatická (fáze remise), ale po období absence příznaků se muka obvykle vracejí. Bohužel nelze předpovídat, jak dlouho potrvá klidové období. Někdy je pacient týdny, měsíce nebo dokonce i léta bez potíží. Bezstarostné časy jsou do značné míry ovlivněny změnami životního stylu a disciplinovaným požíváním léků. Vzplanutí nemoci můžeme maximálně oddálit, když dodržíme následující dva důležité pokyny:

  • Pravidelná medikace: může být zavádějící kvůli úlevě v asymptomatických obdobích, což – hlavně u čerstvě diagnostikovaných pacientů – může vyvolat pocit, že v pasivních obdobích léků není třeba. Ale to je omyl. Bohužel, IBD je chronický stav, vyžadující celoživotní pravidelnou terapii, takže léčba by neměla být přerušovaná ani tehdy, když jsme spokojení a dlouho jsme neměli problémy. Přerušení užívání pravděpodobně způsobí obnovení onemocnění.
  • Zdravý životní styl: protože onemocnění znamená chronický zánět střeva, velmi důležitým faktorem je rozvoj správných stravovacích návyků. Pokud nevěnujete dostatečnou pozornost vaší stravě, můžete snadno trávicí trakt přetížit konzumací takových potravin, které nemoc zhorší. Kromě toho je důležité sledovat a napravovat důsledky IBD, např. vitamínovými doplňky, řešením problémů se spánkem, odpovídající tělesnou aktivitou a vypořádáním se s kouřením. Nebylo prokázáno, že by stres, strach nebo psychická onemocnění přispívaly k rozvoji zánětlivého onemocnění střev, ale tyto faktory mohou způsobit vzplanutí existující nemoci.

Důležité je dodržovat pokyny lékaře ve všech případech, abyste dosáhli potlačení symptomů.

Zdroj: www.ced-trotzdem-ich.de, Materiál zkorigovala Dr. Eszter Schäfer, gastroenterolog