Od paní Zdeňky Dukátové jsme obdrželi podnět ohledně tématu mléko versus káva, respektive vhodnosti pití kávy s mlékem.

Je vhodné pít kávu s mlékem?

Je vhodné pít kávu s mlékem?

Nejprve informace  z knihy Reflexní terapie – Receptorologie (autorka Hedi Masefretová) ze str. 121: “Jakoukoliv směs kávy nebo čaje s mlékem či smetanou náš žaludek nedokáže normálně zpracovat. Proč je tomu tak, nevím, ale ze zkušenosti se stovkami případů mohu potvrdit, že taková kombinace vyvolává poruchy žaludku, dvanácterníku, jater a střev a v důsledku těchto poruch i poruchy dalších orgánů, kolene, zad …”

K tomuto tématu se dále více dočteme v knize Reflexní terapie jako životní styl od manželů Beaty a Julia Patakyových. Ve své knize uvádí tyto informace: “ V našem žaludku, kde je kyselé prostředí, sice působí káva s mlékem lahodně, ale náš dvanácterník na tuto kombinaci reaguje podobně, jako když před trumpetistou olizujeme citron – stáhne se křečí. To vyřadí z provozu jak slinivku, tak i žlučník, jejichž vývody ústí do dvanácterníku. Tento jev má dalekosáhlé důsledky, např.:

  • Objeví se křeč v bederní páteři (reflexní ploška je na tomtéž místě jako ploška dvanácterníku, jen se mačká pod jiným úhlem)
  • Nedostatek žluče ve střevech způsobuje zácpu
  • Žluč, která se nedostane do dvanácterníku, se usazuje, což vede ke tvorbě žlučníkových kamenů
  • Žlučník časem zbytečným namáháním ztvrdne a přestane pracovat
  • Meridián nemocného žlučníku prochází velkými klouby (ramena, kyčle, kolena z vnější strany a kotníky) a způsobí jejich bolesti a zvýší se riziko úrazu
  • Chybějící slinivkové šťávy způsobují ve střevech nadýmání
  • Vracející se reaktivované slinivkové šťávy poškozují slinivku (muže vzniknout cukrovka)
  • Nefunkční slinivka ochromuje činnost sliznic v celém těle
  • Káva obsahuje hodně kyseliny šťavelové a ledviny ji nestačí vylučovat.”

Pacienti s IBD velmi často řeší, zda mohou pít kávu. Někteří uvádí, že ji snáší a dělá jim dobře, jiní zase tvrdí, že je to to nejhorší, co mohou svému zažívání udělat. Proto se zde nastiňuje otázka, zda vadí káva nebo spíše často užívaná kombinace kávy s mlékem nebo smetanou.

A jak jste na tom vy? Snášíte kávu s mlékem nebo i samotnou kávu? Reakce prosím uvádějte do komentářů nebo je můžete zaslat na mailovou adresu:  a budete-li chtít, můžeme Vaši reakci, příspěvek nebo názor také zveřejnit.

Doplnění článku o názor lékaře můžete nalézt zde: www.celostnimedicina.cz/kombinace-cerne-kavy-mleka-a-smetany-nepusobi-na-nase-telo-ani-trochu-priznive.htm