27/07/2014

Dotaz pacientky:

„Dobrý den, – s UC se léčím 13 let. Je mi 40 let. Za poslední dva roky došlo k velkému zhoršení – je postiženo celé střevo vč. konečníku – MAYO 2 a 3. Žádná medikamentózní ani biologická léčba nezabrala, a tak teď stojím před rozhodnutím, zda podstoupit odstranění celého střeva. Z operací (byly by u mne 3) a jejich následků mám však velké obavy. Také mi chybí dostatečná motivace vzhledem k tomu, že kvalita života po operacích by pro mě byla zhruba stejná – teď mám kolem 5 stolic denně s občasným dobíháním, omezení v jídle, ale to by po operacích bylo vpodstatě stejné. Navíc je zde jisté riziko, že by vývod mohl být doživotní, což je pro mě nepředstavitelné. Ráda bych se proto zeptala, jaká jsou rizika, když se takové střevo v těle nechá a jak dlouho se tak může nechat. Mimostřevní komplikace nemám. Děkuji za odpověď Marta“

Odpověď lékaře:

„Dobrý den,

zásadní rozdíl je v odstranění nemocného orgánu z těla a možnost vysazení léků, které mohou při dlouhodbém užívání škodit játrům, ledvinám, kostem, způsobit cukrovku, vysoký tlak atd. Povrch tlustého střeva je velký, a pokud se nedaří zánět utlumit žádnou léčbou, dochází stále z celého střeva ke ztrátě červených krvinek, bílkovin a dalších látek, což organismus velmi vyčerpává. Nedostatečně účinné léky nelze zcela vysadit, protože by se zánět téměř jistě zhoršil, takže jste pak při letité léčbě silnými léky ohrožována všemožnými nežádnoucími účinky podávaných léčiv.
Při nejistotě o stavu před a po operaci je nejlepší osobní setkání s někým, kdo stejnou cestu – operaci již prošel. To většinou dodá odvahu k rozhodnutí. Zkuste se zeptat svého gastroenterologa, jestli nemá ochotného pacienta po kolektomii, který by se s Vámi sešel a popsal, co mu provedení operace přineslo. Každopádně držím palce, ať vše dobře dopadne.“