Je vhodné pít kávu s mlékem?

23.7. 2013 | veronikah
Štítky: , , ,

Od paní Zdeňky Dukátové jsme obdrželi podnět ohledně tématu mléko versus káva, respektive vhodnosti pití kávy s mlékem.

Nejprve informace  z knihy Reflexní terapie – Receptorologie (autorka Hedi Masefretová) ze str. 121:

“Jakoukoliv směs kávy nebo čaje s mlékem či smetanou náš žaludek nedokáže normálně zpracovat. Proč je tomu tak, nevím, ale ze zkušenosti se stovkami případů mohu potvrdit, že taková kombinace vyvolává poruchy žaludku, dvanácterníku, jater a střev a v důsledku těchto poruch i poruchy dalších orgánů, kolene, zad …” 

K tomuto tématu se dále více dočteme v knize Reflexní terapie jako životní styl od manželů Beaty a Julia Patakyových. Ve své knize uvádí tyto informace:

“ V našem žaludku, kde je kyselé prostředí, sice působí káva s mlékem lahodně, ale náš dvanácterník na tuto kombinaci reaguje podobně, jako když před trumpetistou olizujeme citron – stáhne se křečí. To vyřadí z provozu jak slinivku, tak i žlučník, jejichž vývody ústí do dvanácterníku. Tento jev má dalekosáhlé důsledky, např.:

–       Objeví se křeč v bederní páteři (reflexní ploška je na tomtéž místě jako ploška dvanácterníku, jen se mačká pod jiným úhlem)

–       Nedostatek žluče ve střevech způsobuje zácpu

–       Žluč, která se nedostane do dvanácterníku, se usazuje, což vede ke tvorbě žlučníkových kamenů

–       Žlučník časem zbytečným namáháním ztvrdne a přestane pracovat

–       Meridián nemocného žlučníku prochází velkými klouby (ramena, kyčle, kolena z vnější strany a kotníky) a způsobí jejich bolesti a zvýší se riziko úrazu

–       Chybějící slinivkové šťávy způsobují ve střevech nadýmání

–       Vracející se reaktivované slinivkové šťávy poškozují slinivku (muže vzniknout cukrovka)

–       Nefunkční slinivka ochromuje činnost sliznic v celém těle

–       Káva obsahuje hodně kyseliny šťavelové a ledviny ji nestačí vylučovat.”

Pacienti s IBD velmi často řeší, zda mohou pít kávu. Někteří uvádí, že ji snáší a dělá jim dobře, jiní zase tvrdí, že je to to nejhorší, co mohou svému zažívání udělat. Proto se zde nastiňuje otázka, zda vadí káva nebo spíše často užívaná kombinace kávy s mlékem nebo smetanou.

A jak jste na tom vy? Snášíte kávu s mlékem nebo i samotnou kávu? Reakce prosím uvádějte do komentářů nebo je můžete zaslat na mailovou adresu: hanzlikova@crohn.cz a budete-li chtít, můžeme Vaši reakci, příspěvek nebo názor také zveřejnit.

Doplnění článku o názor lékaře můžete nalézt zde: http://www.celostnimedicina.cz/kombinace-cerne-kavy-mleka-a-smetany-nepusobi-na-nase-telo-ani-trochu-priznive.htm

Komentáře

 • Ala

  oblíbila jsem si turka se sojovým nápojem a je to lepší jak s mlékem.

 • Rudolf Kolda

  Dobrý den, často piji čistou kávu bez mléka. Dělá mi dobře ráno a odpoledne a když si dám kávu k večeru, tak pociťuji na sobě bolesti žaludku a i dvanácterníku. Když jsem si udělal kávu s mlékem, po hodině jsme měl problémy, že jsou skončil na toaletě, tudíž jsem zjistil, že nemohu ani mléko. Kávu piji z důvodu, že nemohu pobírat žádné prášky proti bolesti hlavy atd... takže ta káva mi ulevuje od bolesti. Když jsem nevědomě bral na bolesti ibalgin či imbrufen a jiné léky na bolest, tak jsem měl šílené bolesti žaludku. Ptal jsem se pana doktora, že tyto prášky používám a hned mi vylíčil, že je nesmím konzumovat. Tudíž, jsem skončil u té kávy. Ale piji rozpustnou kávu, turka nepiji, protože se mi po něm dělá zle. S pozdravem Rudolf Kolda

 • Anonymní

  Dobrý den, piji kávu s mlékem i se smetanou a nesleduji žádný problém..nikdy mě nenapadlo,že by káva s mlékem mohla způsobit takovou divočinu..:-) Mám crohnovu chorobu a jediné co mi vyloženě vadí je mák a sezam...samozřejmně ráda udělám změnu jestli je samotná káva bez mléka zdravější.Nepřeháním to,ale opravdu si kávičku užívám..děkuji za zamyšlení ..Petra

 • Petr Ujec

  Hezký den, na dotaz jetli s IBD mohu kávu. Mi paní doktorka řekla ať vyzkouším co moje střeva vydrží. Tak jsem testoval. Výhercem je slabá káva (instatní nebo preso) slazená třtinovým cukrem a hlavně bez mléka. Toliko k tématu. Co takhle udělat nějakou online kuchařku?

 • Jarda

  Piji presso s mlékem několikrát denně a bez jakéhokoliv problému. Pouze když si dám ráno v práci místní kávu nalačno, tak mě to trochu pudí k ranní stolici. Zkoušel jsem různé varianty kávy a nic, spíše ta bez mléka mi přijde moc ostrá a cítím trochu "pálení" ve střevech. Jarda, Plzeň

 • Lenka Bobáčková

  Jsem v klidové fázi a kávu piju jenom s mlékem. Žádné problémy nemám, spíše mi vadí káva bez mléka nebo klasická turecká.Ale řekla bych,že je to opravdu individuální záležitost.

 • Jura R.

  Jsem po cévní mozkové příhodě (CMP). Je mi 77 let. Kávě jsem přišel na chuť teprve před dvěma lety - krátce PO CMP. Nejvíc mi chutná právě s trochou mléka nebo 2 mini smetanami; je to skutečně tak příšerně škodlivé nebo je to i v tomto případě zcela individuální? Dík za názor, zkušenost či rady. J.

 • Veronika H.

  Pane Juro, snášenlivost kávy s mlékem nebo smetanou je opravdu velmi individuální. Pokud si dáváte trochu mléka, tak si myslím, že Vám to opravdu neuškodí. A pokud snesete i smetanu, tak si raději dávejte po troškách běžnou smetanu než ty mini smetanky. Ty obsahují transmastné kyseliny, které mohou být víc škodlivé než kombinace kávy s mlékem nebo běžnou smetanou.

 • LubosHa

  Já piju kávu zásadně bez mléka, kupuju si totiž co nejkvalitnější, teď například tuhle http://www.oxalis.cz/kena-aa-kangocho-kava/d-74041/, a přijde mi, že mléko to akorát tak kazí.

 • Daniel

  Na tento článek sem narazil úplnou náhodou a nestačím se divit, nikdy jsem kávu nepil, jen příležitostně, poslední 2 roky jsem si na ní zvykl a dávám si ji se smetanou, a to v podobě těch malých smetánek. V posledních dnech trpím většinou z uvedených příznaků, objevuje se především neustálé pobolívání břicha, výrazné nadýmání, zácpa i křeče v žaludku. Stále sem nevěděl čím to může být, jím poměrně pravidelně, zdravě a sportuji, jediné co za poslední dobu dělám jinak je ten každodenní návyk na kávu se smetanou, s čímže je nyní konec.

 • Jan P.

  Původně mi tato zpráva přisla do mailu, tak hledám podrobnosti. Jsem poměrně dlouhodobý piják kávy, denně cca 3 pressa. Dříve jsem ho pil výhradně bez mléka, dnes někdy s mlékem, někdy bez. Nepozoruji, že by mi to mléko dělalo nějaké problémy. To spíše je mi těžko z turka z nekvalitní kávy (robusta)... Přijde mi to trochu jako hoax, trochu bych taky souhlasil s názorem (není z mojí hlavy), že je to spíše nesnášenlivost mléka (např. laktózová intolerance), protože si přiznejme, kdo dneska pije mléko jako nápoj, aby toto zjistil. To spíše kysané výrobky a tam už laktóza není. Ale rád si poslechnu argumenty...

 • Jan P.

  Jen jsem chtěl dodat, že by musela mít problém se slinivkou celá Itálie, resp, jižní Evropa, protože tam se mohutně snídá mléčná káva na všechny způsoby (ovšem kvalitní). Já bych to viděl spíš na toho turka...

 • JohankaDl

  Já většinou stejně piji kávu bez mléka (espresso!), doporučuji tuto perskou BIO kávu http://www.oxalis.cz/cs/eshop/bio-peru-shb-150-g-kava :)

 • M.H.

  Zdravím, možná by každý mohl uvést věk? Tedy asi ti mladší na tom budou lépe.. Ale my měli momentálně sraz starších a kolem 50 měly skoro všechny ženské, kávu s mlékem pijící, problém se žlučníkem nebo trávením. Chlapi s jejich pivama trávení celkem super. Tak se přikláním k tomu, že to nejspíš hoax asi nebude. Já dám kávu s mlékem co tohle vím už rok jen výjimečně, ale asi před třemi týdny jsem se neudržela a vypila jí hodně a další den byl krušný, vypadalo to na podrážděnou slinivku i žlučník dohromady. Takže od té doby - jen zvlášť.

 • Petra

  Dobrý den. Je mi 30. Od 16 let mám chronicky zánět žaludku. Kávu mám rada a pijí ji hlavně kvuli nízkému tlaku. Poledni dobou jsem ale měla po piti kávy velké bolesti žaludku a bederní páteře. Začala jsem si proto misto kravského mléka dávat sojové mléko a bolesti překvapivě úplně přestaly. :-)

 • Yvona

  Dobrý večer, mám Crohna už skoro 25 let.je mi 52. Kávičku piji s troškou mléka espresso malé 3x denně a v pohodě.Mnoho zdraví všem Yvon

 • sdmnk

  Mýtus o škodlivosti kávy a mléka vznikl jen a pouze díky těmto dvěma "terapeutům". Všechny články v tiku a na internetu vycházejí z citace těchto dvou dost možná šarlatánů. Zkute si vygoohlit "káva s mlékem škodí", vše vede k jednomu a tomu samému vyjádření Patakyových. V zahraničí je ověřeno, že káva s mlékem neškodí. Výživový poradce Havlíček a další se vyjádřili rovnež, že pití kávy a mléka je OK, pokud nemáte intoleranci na mléko. Patakyovi by se měli jít vycpat a nestrašit lidi těmito pseudoinformacemi, lidé s Cronhem už mají starostí dost, ještě se obávat výmyslů těchto byznysmenů se zdravím.

 • Marie

  J8 si to také myslím,že dělá problémy s trávením

 • Milouš

  Pánové a Dámy,já si myslím že na tom něco bude,možná jedna káva a jedno mléčko,neudělá v těle převrat.Ale šest káv deně,si myslím že něco už obnáší,možná už tři kávy!!!Já osobně,přestanu mléčkařit a dám si děně jednu kávu bez mléka,nebo také žádnou a dám si raději výborný zelený čaj.Je mi 56,nemám problém,ale neleju do sebe 5.káv deně a piju s mléčkem i bez.A tak ať se Vám daří :-) Milouš Ps:A Patakyovy,nejsou šarlatáni!!!Jsou to vynikající léčitelé!!!!Šarlatáni jsou Muslimové a z těch jde hrůza!!!Mnohem větší jak z kávy!!!A mimochodem jsem si koupil knihu od Patakyových,a sám jsem si dal dohromady krční páteř,celý život jezdím,a teď si dávám dohromady bederní,to bude asi horší,ale dokážu to.A já se před těmito léčiteli klaním a vím proč.:-)

 • Vali

  Jsem v klidové fázi a kávu pijí jenom s mlékem. Žádné problémy nemám, spíše mi vadí káva bez mléka nebo klasická turecká.Ale řekla bych,že je to opravdu individuální záležitost. Uvítala bych nějaké recepty nebo online kuchařku pro pacienti s chronovou chorobou.

Skrýt komentáře

Přidejte komentář

Údaje označené * musí být vyplněny.

Prosíme zachovejte ve vašich příspěvcích slušnost a pište k tématu. Odeslané příspěvky prochází redakční kontrolou, proto se nezobrazí ihned, ale až po schválení adminem. Děkujeme.

Štítky v tématu

Nejčastější štítky

Ukázat všechny štítky v tématu Potraviny

Ukázat všechny štítky na webu

Registrace k odběru novinek e-mailem

Zadejte e-mail, na který chcete zasílat novinky

Z odběru novinek se lze kdykoliv odhlásit.
Novinky budou zasílány asi jednou měsíčně.
Váš e-mail nebude poskytnut třetím stranám.

Nahoru